آخرين مطالب

اولین نمایشگاه دائمی کتاب در مزارشریف گشایش یافت

خبرگزاری شهید توانا حمل ۲۱, ۱۳۹۷ 9 بازدید

اولین نمایشگاه دائمی کتاب با ۲۰ هزار جلد کتاب تحت نام “شهر کتاب بلخ” به هدف ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی امروز دوشنبه ۲۰ حمل در شهر مزارشریف افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری شهید توانا، فردین فردوس مسئول عمومی شهر کتاب بلخ میگوید: در این کتابخانه بیش از ۲۰ هزار جلد کتاب از  ۵۱ بخش و به ده زبان موجود است که به هزینه ۵۰۰ هزار دالر ساخته شده است.

وی هدف از گشایش این نمایشگاه را ترویج فرهنگ مطالعه و فراهم کردن کتاب به متقاضیان بیان نمود و گفت: ما با ایجاد این نمایشگاه برای متقاضیان و علاقه مندان کتاب خواستیم فرصتی را فراهم کرده باشیم تا آنها با آمدن در این فضا با فکر آرام، به کتابهای دلخواه خودشان دسترسی و مطالعه نمایند.

همچنین شماری از اشتراک کنندگان که در افتتاح این نمایشگاه شرکت نموده بودند از گشایش این نمایشگاه استقبال کردند.

با این حال صالح محمد خلیق؛ رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بلخ در مورد آمار کتابخانها در این ولایت گفت: در ولایت بلخ بیش از ۶۰ کتابخانه موجود است که اکثریت آن مربوط به نهادها، مؤسسه های اجتماعی و فرهنگی، ادارات دولتی و خصوصی است.

وی در ادامه ضمن بیان اینکه فرهنگ مطالعه کتاب در ولایت بلخ نسبت به سال های قبل خوبتر شده است تصریح کرد: ایجاد چنین نمایشگاه های دائمی کتاب، زمینه مطالعه را فراهم کرده و باعث می گردد تا جوانان و علاقمندان مطالعه در فضای آرام و رایگان  مطالعه کنند.

در همین حال شیر احمد سعیدی رییس ناشران افغانستان میگوید: کتابخوانی در افغانستان در حال رشد است.

وی هم چنان در مورد آمار کتابخانه ها اظهار داشت: در سطح کشور بیش از ۳صد کتاب فروشی فعال است و این رقم در سال های آینده بیشتر خواهد شد.

پاسخی بگذارید »

*

code