آخرين مطالب

۲۵۲۲ واقعه مثبت اچ آی وی در کشور به ثبت رسیده است / ۵۴ فرد زیر پانزده سال به ایدز مبتلا هستند

خبرگزاری شهید توانا قوس ۱۳, ۱۳۹۶ 7 بازدید

صحت عامهمعین وزارت صحت عامه با بیان این مطلب که در حال حاضر ۲۵۲۲ واقعه مثبت اچ آی وی در کشور به ثبت رسیده، اعلام کرد: ۵۴ تن از مبتلایان به ویروس اچ آی وی کمتر از پانزده سال سن دارند.

به گزارش خبرگزاری شهید توانا، “دوکتور فدا محمد پیکان؛ معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه، بیماری ایدز را یک معضل صحی خواند وگفت:” وزارت صحت عامه خدمات وقایوی و تداوی اچ آی وی را در۱۳ ولایت عمده کشور بشمول کابل، هرات، بلخ، قندهار، ننگرهار، قندوز، غزنی، بدخشان، کنر، دایکندی، فراه، نیمروز و خوست ارائه نموده است.

وزارت صحت ۱۱ باب مرکز مشوره دهی و آزمایش دواطلبانه، ۱۵ باب مرکز کاهش اضرار در سطح جامعه، ۹ باب مرکز کاهش اضرار در سطح محابس، ۲ باب مرکز وقایوی برای جوانان در سطح جامعه، ۵ باب مرکز وقایه از مادر به طفل در ۵ شفاخانه حوزوی و ۵ باب مرکز تداوی اچ آی وی در کابل، هرات، جلال آباد، مزار شریف وخوست راه انداری نموده است.

به گفته ی وی از سوی دیگر این وزارت مصمم است تا تداوی معاوضوی اوپیویید را در شهر های بزرگ کشور همچنان محابس بیشتر افزایش دهد که این یکی از شیوه های موثر جلوگیری از انتشار ویروس اچ آی وی و هیپاتیت میتواند باشد.
جنگ، استعمال و قاچاق مواد مخدر ، سرحدات باز، مشکلات اقتصادی، سطح پایین سواد، مهاجرت های داخلی و خارجی، زرقیات تطبیق خون غیر مصؤن به خصوص موجودیت درحدود سه ملیون استفاده کننده مواد مخدر و بلند بودن شیوع واقعات اچ آی وی در بین گروپ های معروض به خطر بلند در کشور های همسایه مانند ایران و پاکستان را از جمله عوامل عمده شیوع این ویروس در افغانستان  می باشند.

نظر به آمار اداره ملل متحد مبارزه با ایدز، حدود ۳۶اعشاریه ۷ میلیون انسان متبلا به ویروس اچ آی وی در سراسر جهان هستند، که ازین میان بیشتر از یک میلیون نفر سالانه جان خود را از دست می دهند.

نزدیک به ۲ اعشاریه ۱ میلیون واقعات جدید اچ آی وی و ایدز  در جهان به ثبت رسیده است.

پاسخی بگذارید »