آخرين مطالب

آزمون دومین جشنوارة بزرگ رقابتی بین المللی کرسی تلاوت افغانستان برگزار شد / گزارش تصویری

خبرگزاری شهید توانا سنبله ۱۷, ۱۳۹۶ 58 بازدید

استاد نورمحمد ناجبه گزارش خبرگزاری شهید توانا: محفلی به مناسبت آزمون دومین جشنواره بزرگ رقابتی بین‌المللی کرسی تلاوت افغانستان در دو بخش حفظ و قرائت توسط کانون علمی ـ فرهنگی شهید استاد عبدالقادر توانا و تخصص گاه بزرگ مقامات قرآنی حافظ نجی الله امینی با اشتراک حافظان وقاریان کلام‌اللهی، علما، اساتید دارالحفاظ و مدارس دینی، اساتید دانشگاه‌ها  و مردم دومین جشنواره کرسی تلاوت قرآن کریم در صالون کنفرانس‌های کانون علمی ـ فرهنگی شهید عبدالقادر توانا در شهرمزار شریف برگزار شد.

در آزمون دومین جشنواره بزرگ رقابتی کرسی تلاوت کسانی اشتراک ورزیده بودند، که در آزمون اول جشنواره بزرگ رقابتی کرسی تلاوت، به صفت ممتاز ونخبه برگزیده‌شده بودند که آزمون دور نخست آن در تاریخ اول ثور سال جاری، میان صدها حافظ وقاری قرآن کریم، در شهر مزار شریف راه‌اندازی شده بود.

محفل با تلاوت کلام‌الله مجید آغاز گردید، سپس استاد نور محمد ناج معاون و سرپرست کانون علمی ـ فرهنگی شهید استاد عبدالقادر توانا طی سخنرانی هدف و انگیزه کانون شهید توانا را درراه اندازی برنامه‌های این‌چنینی توضیح داده حاضرین را به حفظ، تلاوت با تجوید و عمل به قرآن دعوت نموده یگانه راه نجات انسان‌ها را  از سرگردان، اضطراب، ظلم وبی عدالتی در تمسک به قرآن خواند.

سرپرست کانون علمی ـ فرهنگی شهید استاد عبدالقادر توانا گفت: قرآن که لفظ و معنای آن از طرف خداوند(ج) توسط جبریل امین برای پیامبر(ص) نازل گردیده، لفظ و معنای آن معجزه جاوید الهی الی یوم القیامه است که زیبا خواندن لفظ قرآن و خوش‌صدایی در قرائت آن‌یک امر مسنونه است که تفسیر صحیح و فهم معنای آن به‌طور دقیق و درست موقوف به فهمیدن و خواندن دقیق و صحیح لفظ آن می‌باشد. بناءً بر همگان و به‌ویژه کسانی که دانشجوی علوم اسلامی‌اند لازم است تا لفظ و معنای این کتاب مقدس را به‌صورت زیبا و مناسب بیاموزند.

آقای ناج، نهادینه‌سازی فرهنگ قرآنی را در بین جوانان یکی از اهداف کانون علمی ـ فرهنگی شهید عبدالقادر توانا دانسته افزود: نسل جوان امروز بااینکه توجه نسبتاً خوبی به قرآن و علوم آن دارند اما با تناسب فعالیت‌های انحرافی و قرآن ستیزی دشمنان اسلام قناعت بخش نیست، که باید در این راه قربانی بیشتری داد و تلاش مضاعف نمود.

آزمون دومین جشنواره بزرگ رقابتی بین‌المللی کرسی تلاوت افغانستان که شامل حفظ و حسن قرائت بود، در رقابت حفظ تمام قرآن کریم به تعداد ۲۴  حافظ و در رقابت حسن تلاوت قرآن کریم به تعداد ۳۴  قاری از سرتاسر افغانستان اشتراک ورزیده بودند که اشتراک کنندگان این آزمون توسط داوران ارزیابی  می‌شد، که نتایج نهایی آن طی محفل باشکوهی به تاریخ ۷ میزان در شهرمزارشریف اعلان می‌گردد.

قابل تذکر است که کرسی تلاوت در سال ۱۳۹۴ توسط کانون علمیـ فرهنگی شهید استاد عبدالقادر توانا به اشراف حافظ نجی الله امینی، با اخذ مجوز رسمی از دولت جمهوری اسلامی افغانستان و وزارت ارشاد، حج و اوقاف کشور تأسیس گردیده و به فعالیت شروع نمود و دور اول مسابقه آن در اول ثور سال جاری با رقابت صدها تن از قاریان و حافظان کلام‌الله با اشتراک داوران ملی و بین‌المللی به‌صورت شفاف برگزار شد.

کرسی تلاوت افغانستان در بیش از پانزده ولایت کشور نمایندگی فعال داشته و در خارج از کشور در بیشتر از ده کشور جهان ازجمله جرمنی، امارات متحده عرب، مصر، پاکستان، ایران، سعودی، سویدن و فلند، فعالیت دارد.

آزمون دومین جشنواره بزرگ رقابتی بین المللی کرسی تلاوت افغانستان (5)

آزمون دومین جشنواره بزرگ رقابتی بین المللی کرسی تلاوت افغانستان (10)

آزمون دومین جشنواره بزرگ رقابتی بین المللی کرسی تلاوت افغانستان (7)

آزمون دومین جشنواره بزرگ رقابتی بین المللی کرسی تلاوت افغانستان (12)

آزمون دومین جشنواره بزرگ رقابتی بین المللی کرسی تلاوت افغانستان (11)

آزمون دومین جشنواره بزرگ رقابتی بین المللی کرسی تلاوت افغانستان (9)آزمون دومین جشنواره بزرگ رقابتی بین المللی کرسی تلاوت افغانستان (18)

پاسخی بگذارید »