آخرين مطالب

نتایج کانکور سال ۱۳۹۳ نامشروع و غیرقابل قبول است

خبرگزاری شهید توانا حوت ۲۶, ۱۳۹۲ 2622 بازدید

کانکوراتحادیه پوهنتون های افغانستان با ارزیابی نتایج کانکور سال ۱۳۹۳ ولایات کشور امروز اعلام کردند که نتایج کانکور سال ۱۳۹۳ نامشروع و غیرقابل قبول است.
به گزارش خبرگزاری شیهد توانا، این اتحادیه با ارزیابی نتایج کانکور ولایات کشور افزود که تقلب ها نسبت به سال ها گذشته بیشتر شده بود و اکثر تقلب ها سازماندهی شده می باشد.
عبدالرزاق دوست؛ عضو اتحادیه پوهنتون های افغانستان گفت: شواهد و آثاری را که استادان و هییت اعزامی به دست آورده است، نشان می دهد که برخی از مقامات وزارت تحصیلات عالی در تقلب دست دارند.
اتحادیه با نشر اعلامیه بیان کرد که در محل طبع کتابچه ها، کمیته کانکور، محل امتحان کانکور و بخش نگهداری سوالات، اختلال و زمینه نقل وجود دارد.
در اعلامیه این اتحادیه، تاکید شده است که هر چهار قسمت مربوط به وزارت تحصیلات عالی می شود.
آنان به پخش کلید سوالات در ولایات هرات، بدخشان و کاپیسا اشاره کردند و افزود که در ولایت هرات صندوق مهر و لاک وزارت تحصیلات بود؛ ولی کلید سوالات قبل از امتحان پخش شده بود.
در اعلامیه آمده است که در ولایات لوگر، بدخشان، غزنی، میدان وردک، لغمان، هرات، کاپیسا، پروان و کابل سند و شواهد زیادی از تقلب ها و نقل کانکور مشاهده گردیده است.
این اتحادیه می‌گوید که در آخرین روز امتحان کانکور در ۲۱ حوت سال جاری در کابل، ۴۰۰ مورد نقل و وسیله تقلب از شاگردان ضبط شده‌است.
اتحادیه پوهنتون های افغانستان اشاره کرد: بیشترین تقلب و نقل ها در ولایت پروان، کاپیسا، هرات، کابل و بدخشان مشاهده شده است.
در گزارش اتحادیه پوهنتون های افغانستان همچنان آمده بود که زورمندان و مقامات دولتی با دخالت در روند برگزاری امتحان کانکور زمینه نقل را برای شاگردان مهیا می کردند.
محمد قیس؛ عضو این اتحادیه گفت: در ولایت پروان در محل برگزاری آزمون کانکور دخالت کرد و مکانی را که خود صلاح می دانست، انتخاب کرد.
قیس به دخالت مقامات در ولایات بدخشان، کاپیسا و غزنی نیز اشاره کرد.
این اتحادیه دخالت، لغو، تعویق افتادن و برگزاری مجدد کانکور حدود ۱۲۵ هزار دالر به کشور خسارت رسانده است.
این اتحادیه با غیر شفاف و بی اعتبار خواندن نتایج کانکور سال ۹۳ از مردم خواست که اجازه ندهند حقوق شاگردان لایق شان پایمال شود.
اعضای اتحادیه بیان کردند که متقلبین با تقلب به بهترین دانشگاه ها راه می بایند و با گرفتن نمره بالا شامل بورسیه ها نیز می شوند.
آنان از وزارت تحصیلات عالی خواستند که عاملین تقلب ها را شناسایی و به مردم معرفی نمایند و در زمینه برگزاری آزمون کانکور یک کمیته مستقل ایجاد کنند.
اتحادیه پوهنتون های افغانستان از رییس جمهوری کشور نیز خواست که در ایجاد یک اصلاحات اساسی در روند برگزاری امتحان کانکور کوشش نماید.
قابل یادآوری است که آخرین دور امتحان کانکور در کشور ۲۱ حوت سال جاری در کابل برگزار گردید و بر روال سال های گذشته، چند روز دیگر به اعلام نتایج کانکور باقی مانده است.

پاسخی بگذارید »

*

code