آخرين مطالب

قطعه سوم پروژه خط آهن هرات- خواف امسال به پایان می رسد

رسانه فجر عقرب ۱۶, ۱۳۹۸ 11 بازدید

مسئولین دفتر نمایندگی وزارت خارجه در ولایت هرات اظهار داشتند: تا پایان سال ۱۳۹۸ کار قطعه سوم پروژه خط آهن هرات- خواف پایان می یابد.

به گزارش خبرگزاری شهید توانا ، رئیس نمایندگی وزارت خارجه در هرات می گوید: پس از تکمیل قطعه سوم کار راه آهن هرات – خواف کار قطعه چهارم این پروژه آغاز خواهد شد و تا اکنون بخش سوم این پروژه ختم نشده و مسئولین بخش تخنیکی باید آسیب شناسی دقیقی در قسمت شناسایی عوامل کندی کار این پروژه داشته باشند.

 آزادانی ادامه داد: کار تخنیکی قطعه چهارم خط آهن هرات – خواف رو به اتمام بوده و کار سروی استملاکی و تثبیت ملکیت آن از مسیر تورغندی الی ولسوالی گذره ادامه دارد و با ختم کار تخنیکی بخش عملی آن آغاز خواهد شد.

در همین حال، ذبیح‌الله طاهری؛ رئیس حفظ و مراقبت خط آهن ولایت هرات به خبرنگاران گفته است:در گذشته مشکلاتی از جمله تهدیدات امنیتی وجود داشته که با همکاری و تلاش های صورت گرفته از سوی حکومت مرکزی و محلی این تهدیدات تا حدودی حل و برطرف شده است.

 طاهری عنوان کرد:  روز گذشته برخی از اقلام مورد نیازاین پروژه از کشور جمهوری اسلامی ایران به هرات انتقال داده شده و هم اکنون کارهایی از قبیل جوشکاری و فایبر نوری این پروژه عملا آغاز شده است.

رییس حفظ و مراقبت خط آهن هرات  اظهار داشت: به دلیل فرا رسیدن فصل سرما ختم این پروژه تا پایان سال ۱۳۹۸ دور از تصور است و امکان دارد تا اواسط سال ۱۳۹۹ ادامه داشته باشد.

از سوی دیگر، جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات نیز به خبرگزارشهید توانا گفت: مسئله تامین امنیت پروژه خط آهن هرات-خواف در جلسه شورای امینت ملی به عنوان یک اولویت مطرح شده و تحت بررسی همه جانبه قرار گرفته و از نظر امنیتی مشکلی وجود ندارد.

وی خاطر نشان ساخت: اداره محلی هرات در بخش رفع مشکلات تخنیکی این پروژه نیز متعهد است و به مجرد به پایان رسیدن قطعه سوم این پروژه بخش چهارم آن آغاز خواهد شد.

پروژه راه آهن خواف – هرات که از سالهای ۱۳۸۱ – ۱۳۸۲ استارت خورده است، دارای چهار قطعه بوده که سه قطعه آن از خواف تا ایستگاه شمعتیغ و پس از آن ایستگاه جونو در تعهد ایران است و قطعه چهارم که از این ایستگاه شروع شده و به هرات می‌رسد را افغانستانی‌ها متعهد به ساخت و بهره‌برداری از آن شده اند.

خط ریلی خواف – هرات علاوه بر آنکه از لحاظ حمل ‌و نقل داخلی بار و مسافر اهمیت دارد، از منظر اتصال کشور افغانستان از طریق شبکه ریلی جمهوری اسلامی ایران به آب‌های آزاد و حتی کشورهای اروپایی، اهمیت بسیار بالایی دارد و از سوی دیگر حمل و ترانزیت بار و کالا به کشور افغانستان و در ادامه به کشورهای شرقی آسیا نیز برای ایران می‌تواند بسیار مهم باشد

پاسخی بگذارید »

*

code