آخرين مطالب

در دنیای امروز مفهوم رحمه للعالمین بودن پیامبر اسلام از هر وقت دیگر آشکارتر است

خبرگزاری شهید توانا عقرب ۴, ۱۳۹۸ 17 بازدید

رسول الله (ص) به عنوان کامل ترین اسوه راستین بشریت، نسبت به تمام مردم، صمیمی و مهربان بود.

به خدا سوگند که جان من در اختیار او است، اگر فاطمه دختر محمدص سرقت کند، دستش را قطع خواهم کرد.

بدالرئوف توانا؛ منشی شورای اخوت جمعه در مسجد جامع حضرت خالد ابن ولید شهر مزار شریف به پیشواز فرا رسیدن میلاد مسعود سرور کاینات محمد (ص) درخطبه های نماز جمعه پیرامون ابعاد شخصیت ٱنحضرت سخنرانی نمود.
توانا گفت: خداوند خطاب به پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله می فرماید: «وَ ما اَرسَلناک الا رحمه للعالمین؛ تو را به عنوان رحمه للعالمین مبعوث کردیم». همان طور که رحمانیت خداوند، صفت عامه اوست و همه انسان ها – اعم از مؤمن و کافر – را شامل می شود، پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله هم برای همه انسان ها در همه اعصار و تمامی مکان ها، رحمت است.
منشی شورای علما گفت : محمد (ص) قبل از بعثت در میان جامعه به عنوان امین ، صادق شناخته می شد ، خانه محمد (ص) امنترین مکان برای همگان بود .
رسول الله در طول ۲۳ سال، دل های بسیاری را شیفته مکتب اسلام نمود و از منجلاب ضلالت به صراط مستقیم، هدایت کرد. قرآن کریم در این زمینه می فرماید: «و ما ارسلناک الّا رحمهً للعالمین؛ ما تو را جز رحمتی برای جهانیان نفرستادیم».
ابراز محبت و مهرورزی رسول خدا صلی الله علیه وآله نه تنها شامل خانواده، دوستان و اهل ایمان می شد، بلکه مخالفان نیز از اخلاق نرم و شفقت آمیز آن بزرگوار، بهره مند می شدند.
توانا پیرامون رحمت گفت :
صفت رحمان، اشاره به رحمت عمومی خداوند دارد که شامل دوست و دشمن و مؤمن و کافر، نیکوکار و بد کار می شود و باران رحمت بی حسابش، همه را فرا می گیرد و همه بندگان از مواهب گوناگون حیات بهره مندند؛ ولی رحیم اشاره به رحمت خاص دارد که ویژه بندگان صالح و مؤمن است. از این رو، رحمان در همه جا مطلق، اما رحیم به صورت مقید آمده است؛ «و کان بالمؤمنین رحیما»
«الرحمن بجمیع خلقه، الرحیم بالمؤمنین خاصه؛ رحمن شامل تمام مخلوقات و رحیم مخصوص مؤمنان است»
رحمت الهی، معنا و مفهوم وسیعی دارد؛ «رحمتی وسعت کلِّ شَی؛بلکه خداوند متعال، رحمت را بر خودش فرض و لازم کرده است؛ «کتب ربکم علی نفسه الرحمه»
وی خاطر نشان ساخت ، در دنیای امروز که فساد و تباهی و ظلم و بیدادگری از در و دیوار آن می بارد و آتش جنگ ها از هر سو شعله ور است و چنگال زورمندان، حلقوم مظلومان را می فشارد، مفهوم رحمه للعالمین، از هر وقت دیگر، آشکارتر است. چه رحمتی از این بالاتر که این پیام آور، برنامه و آیینی آورده که پایانی بر همه این ظلم ها و بدبختی ها و سیه روزی هاست و سرانجامش، حکومت صالحان است؛ «و لقد کتبنا فی الزبور من بعد الذکر ان الارض یرثها عبادی الصالحون؛ ما بعد از تورات، در زبور داوود نوشتیم که بندگان نیکوکار من، وارث زمین می شوند و بعد فرمود: «وَ ما اَرسَلناکَ الا رحمه للعالمین، ما تو را جز برای رحمت جهانیان نفرستادیم».
منشی شورای علما درمورد نقش و جایگاه انحضرت گفت : «وَما کان الله لیعذبهُم وَ أَنتَ فیهم، هیچ گاه خداوند آنها را عذاب نمی کند؛ مادامی که تو در میان آنها هستی».
وجود با برکت پیامبر صلی الله علیه وآله مانع عذاب گنه کاران و کفار است.
«وَما کان الله لیعذبهُم وَ أَنتَ فیهم».
پیامبر صلی الله علیه وآله در فتح مکه، وقتی وارد شهر شد، با کفار و مشرکین که از اهانت و جسارت و غارت و تجاوز نسبت به پیامبر و یاران او کوتاهی نکردند و خودشان انتظار مجازات را داشتند، با رحمت رفتار کرد و همه را مورد عفو و بخشش قرار داد و فرمود: «امروز، روز رحمت و مهرورزی است؛ بروید؛ همه شما آزاد هستید»
رسول خدا صلی الله علیه وآله فرمود: من روز قیامت، در جایگاه شفاعت می ایستم و آن قدر گنه کاران را شفاعت می کنم که خداوند می فرماید: یا محمد! آیا راضی شدی؟ من عرض می کنم: راضی شدم؛ راضی شدم
عفو و گذشت پیامبر صلی الله علیه وآله
پیامبر صلی الله علیه وآله نسبت به مردم با بزرگواری رفتار می کرد و بدرفتاری و بی حرمتی آنان را نادیده می گرفت و از خطای دیگران به راحتی می گذشت. آن حضرت، کینه کسی را در دل نگه نمی داشت و در صدد انتقام بر نمی آمد. روح نیرومندش که در سطح بالاتر از انفعالات نفسانی و عقده های روحی قرار داشت و عفو و بخشایش را بر انتقام، ترجیح می داد.
توانا فرمود : رسول خدا صلی الله علیه وآله، از همه بخشنده تر و از همه مردم در معاشرت بزرگوارتر بود.
عذرخواهی کسی را که از او معذرت می طلبید، قبول می کرد
هرگز بدی را با بدی پاسخ نمی گفت و از بدی های مردم به راحتی می­گذشت.در برابر جفا و تندی دیگران، با بزرگواری رفتار می کرد و در مقابل تندی مقابله به مثل نمی نمود، بلکه دستور می داد که چیزی به بدرفتار عطا کنند.
در جنگ احد با آن همه وحشی گری و اهانتی که نسبت به جنازه عموی ارجمندش، حضرت حمزه، سیدالشهداء روا داشتند، دست به عمل متقابل با کشتگان قریش نزد و در فتح مکه وقتی که به ابوسفیان و هند و سران قریش دست یافت، در مقام انتقام برنیامد و ابو قتاده انصاری را از دشنام به آنان، منع کرد.
خداوند متعال نیز به پیامبر اعظم فرمود: «فبما رحمه من الله لنت لهم و لو کنت فظاً غلیظ القلب لانفضوا من حولک فاعف عنهم و استغفر لهم؛ در پرتو رحمت خدا، با خلق خدا نرم و مهربان شدی و اگر سخت دل بودی، مردم از گرد تو متفرق می شدند؛ پس چون امت بدکنند، از آنان در گذر و از خدا برای آنان طلب آمرزش کن».
توانا گفت : دل سوزی و مهربانی پیامبر صلی الله علیه وآله
دل سوزی و مهربانی در سیره پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله، کاملاً مشهود بود و خداوند رسول اعظمش را در قرآن، این گونه توصیف می نماید: «لَقَدْ جَاءکمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِکمْ عَزِیزٌ عَلَیهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِیصٌ عَلَیکم بِالْمُؤْمِنِینَ رَؤُوفٌ رَّحِیمٌ».
مدارا در سیره پیامبر صلی الله علیه وآله
مدارا و ملایمت، همواره در رفتار و سیره اجتماعی پیامبر صلی الله علیه وآله کاملاً مشهود بود.
پیامبر صلی الله علیه فرمودند «خداوند به من دستور داد با مردم مدارا کنیم؛ همان طور که به انجام واجبات دستور داد».
پیامبر صلی الله علیه وآله فرمود: «سه چیز است که اگر در کسی نباشند، کارش به پایان نمی رسد؛ پارسایی و ورعی که او را از گناهان باز دارد، خُلق و خویی که به وسیله آن با مردم مدارا کند و بردباری و حلمی که به سبب آن جهل جاهل را دفع کند».

عامل موفقیت پیامبر اسلام عملکرد صادقانه و تطبیق قانون بالای همگان مساوی بود .
رسول الله می فرماید :
به خدا سوگند که جان من در اختیار او است، اگر فاطمه دختر محمدص سرقت کند، دستش را قطع خواهم کرد
بناء تازمانی که قانون الهی بالای همگان یکسان تطبیق نشود ، امید امنیت را نباید داشت .

مشروح سخنرانی خطبه های جمعه از طریق رادیو فجر به نشر می رسد.

پاسخی بگذارید »

*

code