آخرين مطالب

ارگ: پیمان یک‌ میلیارد دالری صادرات میوه با کازاخستان امضا می‌شود / رییس اتحادیه صادر کنندگان میوه و سبزی‌های تازه می‌گوید که ظرفیت صادرات به این میزان میوه در یک سال وجود ندارد

خبرگزاری شهید توانا سنبله ۲۹, ۱۳۹۸ 50 بازدید

به گزارش خبرگزاری شهید توانا: بربنیاد آمارهای ادارۀ ملی احصایه و معلومات افغانستان ارزش مجموعی صادرات میوه‌های تازه و خشک و سبزی‌های کشور به کشورهای گوناگون در سال گذشته ۴۶۷ میلیون دالر بوده‌‌است.

ریاست‌جمهوری می‌گوید که قرار است به‌زودی یک پیمان یک میلیارد دالری صادرات میوه‌ها و سبزی‌های کشور با کازاخستان امضاء شود.

در یک خبرنامۀ ریاست‌جمهوری، آمده‌است که رییس‌جمهورغنی در دیدار با اعضای تازۀ هیئت مدیرۀ اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری این موضوع را مطرح کرده‌است.

اختر محمد، رییس اتحادیه صادر کنندگان میوه و سبزی‌های تازه می‌گوید که افغانستان ظرفیت صادرات این میزان میوه و سبزی را در یک سال ندارد: «در دو سال می‌توانیم که صادارت یک ملیارد دالر میوه‌های تازه و سبزی‌ها را پوره کنیم، اما در یک سال امکان ندارد که یک میلیارد دالر را تنها را کازاخستان میوه صادر کنیم.»

وزارت مالیه، می‌گوید که این وزارت تفاهم‌نامه‌یی را با مقام‌های کازاخستانی امضا کرده‌است که بربنیاد آن افغانستان در برابر واردات یک اعشاریه شش میلیون تُن گندم، میوه‌ها، سبزی‌ها و سنگ‌های زینتی را به کازاخستان صادر خواهد کرد. اما این وزارت از ارزش صادرات میوه‌ها و سبزی در این تفاهم‌نامه آماری بدست نمی‌دهد.

بربنیاد آمارهای ادارۀ ملی احصایه و معلومات افغانستان ارزش مجموعی صادرات میوه‌های تازه و خشک و سبزی‌های کشور به کشورهای گوناگون در سال گذشته ۴۶۷ میلیون دالر بوده‌‌است.

از سویی دیگر، هنوز هم همه ساله بخشی از نیازمندی‌های کشور در بخش سبزی و میوه از کشورهای دیگر تأمین می‌شود.

پاسخی بگذارید »

*

code