آخرين مطالب

گذرگاه سالنگ تنها به روی موترهای مسافربری باز شد

خبرگزاری شهید توانا دلو ۱۹, ۱۳۹۷ 101 بازدید

به گزارش خبرگزاری شهید توانا: مسوولان حفظ و مراقبت سالنگ‌ها می‌گویند که گذرگاه سالنگ پیش از چاشت روز جمعه ۱۹ دلو صرفاً به روی تردد موترهای مسافربری باز شده است.

این گذرگاه در مسیر شاهراه کابل – شمال به دلیل برف‌کوچ، توفان و برف‌باری‌های شدید در جریان چهار شبانه‌روز گذشته به روی ترافیک بسته بود.

عبدالبصیر حبیبی، مسوول حفظ و مراقبت سالنگ‌ها، به شهید توانا گفت که پس از فروکش کردن توفان و برف‌باری در مسیر سالنگ‌ها تیم‌های‌ برف‌پاکی مربوط به ریاست حفظ و مراقبت سالنگ‌ها موفق شدند که حوالی ساعت ۱۰:۳۰ پیش از چاشت روز جمعه این گذرگاه را به روی ترافیک باز کنند.

آقای حبیبی تصریح کرد که این گذرگاه صرفاً به روی موترهای مسافربری باز شده است و به موترهای باربری به دلیل وقوع خطرات احتمالی، اجازه تردد داده نمی‌شود.

مسوول حفظ و مراقبت سالنگ‌ها هم‌چنان گفت که برف‌باری در سالنگ‌ها متوقف شده است. به گفته آقای حبیبی، به تازه‌گی دو برف‌کوچ دیگر نیز در این مسیر سرازیر شده است. او گفت که این برف‌کوچ‌ها باعث انسداد گذرگاه سالنگ نشده است. به گفته وی تاکنون بیش از ۴۵ برف‌کوچ با ابعاد خیلی بزرگ‌ در سالنگ‌های شمالی و جنوبی رخ داده است اما همه این برف‌کوچ‌ها تلفاتی در پی نداشته است.

در زمستان امسال این سومین‌بار است که گذرگاه سالنگ به روی ترافیک در نتیجه برف‌کوچ‌ها مسدود و دوباره گشوده می‌شود. در آخرین مورد گذرگاه سالنگ‌ها روز دوشنبه هفته جاری در پی ریزش برف سنگین، توفان و تندباد شدید، به روی ترافیک بسته شد.

مسوول حفظ و مراقبت سالنگ‌ها میزان بارنده‌گی و توفان در سالنگ‌ها را در بیست سال اخیر بی‌سابقه می‌خواند و می‌گوید که ضخامت برف در بعضی از ساحات سالنگ‌ها به حدود دو و نیم متر می‌رسد.

سالنگ‌ها از مناطق برف‌گیر افغانستان است. جاده عمومی کابل- شمال از مسیر سالنگ‌ها می‌گذرد. این گذرگاه همه ساله در فصل زمستان به صورت موقتی به روی تردد موترها بسته می‌شود.

پاسخی بگذارید »

*

code