آخرين مطالب

دسته های انتخاباتی آقای غنی، حکمتیار، عبدالله، مسعود و نبیل تکمیل گردید

خبرگزاری شهید توانا جدی ۲۹, ۱۳۹۷ 70 بازدید

به گزارش خبرگزاری شهید توانا، آقای گلبدین حکمتیار به عنوان هشتمین نامزد ریاست جمهوری نام نویسی کرد. در این دسته انتخاباتی فضل الهادی وزین معاون اول و مفتی حفیظ الله معاون دوم آقای حکمتیار میباشد.
طبق یک گزارش دیگر احمد ولی مسعود، رئیس بنیاد احمد شاه مسعود نیز با معاونیت فریده مهمند و عبدالطیف نظری برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام نمودند.
این در حالی است که دسته انتخاباتی رییسجمهورغنی نیز تکمیل شده و قرار است آقای غنی در انتخابات ریاستجمهوری سال آینده سه همتیمی داشته باشد.
یک منبع معتبر در حکومت، تأیید میکند که امرالله صالح، نامزدوزیر امور داخله به حیث معاون نخست، سرور دانش به حیث معاون دوم و ثریا دلیل، وزیر پیشین صحت عامه، همچون شخص سوم در دسته انتخاباتی آقای غنی استند.
بربنیاد قانون، رییسجمهور تنها میتواند دو معاون داشته باشد. اما حنیف اتمر که او نیز امروز برای نامزدی در انتخابات ریاستجمهوری ثبت نام کرد، عالم ساعی را همچون نفر سوم تکت انتخاباتیاش معرفی کرد. او گفت در صورت برنده شدن، قانون اساسی را تعدیل خواهد کرد و آقای ساعی را که نماینده ترکتباران در تکت انتخاباتی او است، به عنوان معاون سومش معرفی خواهد کرد. یونس قانونی، معاون نخست آقای اتمر و محمد محقق معاون دوم او در تکت «صلح و اعتدال» استند.
طبق گزارش های رسیده، در نشست شورای رهبری جمعیت اسلامی افغانستان فیصله گردید که داکتر عبدالله عبدالله کاندیدای این حزب در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ ثبت نام نماید. قرار است آقای عبدالله، عنایت الله بابر فرهمند را به عنوان معاون نخستش و اسدالله سعادت را معاون دومش انتخاب کند، اما گفتوگوها در این باره نهایی نشدهاست. از تیم انتخاباتی آقای عبدالله حزب جنبش ملی و حزب وحدت اسلامی به رهبری کریمی خلیلی حمایت می‌کند.
رحمت الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی، از کسانی دیگری است که قرار است برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ثبت نام کند. او مرادعلی مراد، رییس پیشین گارنیزیون کابل را به عنوان معاون نخست خود و مسعوده جلال را به عنوان معاون دومش معرفی کردهاست.
اما به نقل از ذبیح سادات، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات: رحمت الله نبیل، احمد ولی مسعود و محمد ابراهیم الکوزی به عنوان نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام خواهد کرد.
روند ثبت نامهای نامزدان انتخابات ریاستجمهوری به تاریخ ۱۳ جدی آغاز شد. تاکنون عبدالطیف پدرام، حکیم تورسن، سیدنور الله جلیلی، عنایت الله حفیظ، زلمی رسول، نورالحق علومی و فرامرز تمنا و حنیف اتمر برای انتخابات ریاستجمهوری ۲۹ سرطان سال آینده ثبت نام کردهاند.
یکشنبه، ۳۰جدی، آخرین مهلت ثبت نام نامزدان انتخابات ریاستجمهوری تعیین شدهاست. کمیسیون انتخابات میگوید که تا کنون ۷۳ تن بستههای معلوماتی را برای ثبت نام در انتخابات ریاستجمهوری دریافت کردهاند.
بحث آوردن اصلاحات در کمیسیونهای انتخاباتی یکی از دغدغههای اصلی نهادهای ناظر بر انتخابات نیز است. این نهادها، میگویند اگر کمیسیونهای انتخاباتی اصلاح نشوند، برگزاری انتخابات ریاستجمهوری با چالشهای جدی روبهرو خواهد شد.
قرار است انتخابات ریاستجمهوری کشور، به تاریخ ۲۹ سرطان سال ۱۳۸۸ برگزار شود.

پاسخی بگذارید »

*

code