آخرين مطالب

جایگاه و نقش جوانان در اسلام

خبرگزاری شهید توانا قوس ۱۶, ۱۳۹۷ 192 بازدید

جوانى بهترین و حساس ترین دوره ى عمر هر انسان به حساب مى آید.
در همین دوره است که انسان مى تواند سرنوشت خویش را رقم بزند و افق آینده خود را روشن و درخشان و یا آن را تیره و تار سازد.
قالب وجودى یک انسان در دوره ى جوانى شکل مى گیرد و آینده ى او هم بر این اساس رقم مى خورد.
در هر عصرى جوانان بیشتر مورد توجه اند و در شکل گیرى موضوعات مختلف در جوامع نقش مؤثرى ایفا مى کنند و در این میان برخى افراد، احزاب، قدرت ها و… از احساسات پاک، شور و تحرک و نیروى سازنده ى جوانان در راستاى منافع فردى و گروهى خود سود مى برند.
اینک به پاره‏اى از گفته های رسول اکرم (ص) به صیانت دوران جوانی و قدردانی از آن اشاره مى‏کنیم.
حضرت رسول اکرم صلى الله علیه وسلم مى‏فرماید:
پنج چیز را قبل از پنج چیز غنیمت بدانید.زندگى را قبل از مرگ، جوانى را قبل از پیرى، توانگرى را قبل از نادارى، سلامتى را قبل از بیمارى، فراغت و فرصت را قبل از گرفتارى.
آن حضرت صلى الله علیه وسلم فرمودند: هفت نفر در روز قیامت در سایه عرش الهى در حالى که هیچ سایه دیگرى نخواهد بود جاى مى‏گیرند.نخستین آنها پادشاه و زمامدار عادل است که قانون اللَّه را بر زمین به اجرا مى‏گذارد.
نفر دوم جوانى است که دوران با شکوه جوانى را در عبادت و بندگى پروردگارش سپرى نموده است.
در اثرى دیگر آمده است: اگر پیرمردان عبادت‏گذار و جوانان فروتن و پرهیزگار و حیوانات علف خوار موجود نمى‏بودند، خداوند متعال حتماً بر اثر گناهان عموم مردم، آنها را به عذابهاى سختى گرفتار مى‏کرد.
– اصحاب کهف الگوى صبر و استقامت:
اصحاب کهف چند نفر جوان بودند که علیه اوضاع زمان شان قیام کرده به مبارزه بر خواستند.حکام ستمگر و طاغوت آن زمان این جوانان را به مرگ تهدید کرده و از آنها خواستند تا تسلیم شوند و با باطل همصدا گردند، اما جوانان مؤمن و متعهد زیر بار نرفتند و تحت ثأثیر قرار نگرفتند.خداوند متعال بقدرى از آنها اعلام رضایت نمود که ذکرشان را در قرآن جاویدان گذاشت و آنان را الگوى آیندگان معرفى کرد چنانکه مى‏فرماید:
»آنان جوانانى بودند که به پروردگارشان ایمان آوردند؛ ما به هدایتشان افزودیم و دلهایشان را مستحکم کردیم آن هنگام که به پا خواستند و اعلام کردند: همانا پروردگار ما پروردگار زمین و آسمانها است، به جز او معبودى را نمى‏خوانیم؛ اگر چنین کنیم سخنى گزاف گفته‏ایم،« (کهف: ۱۳)
– جوانانى در کام دشمنان:
امروز بسیارى از حرکت‏هاى بی دینى و گروههاى انحرافى صرفاً به این دلیل بر خود می ‏بالند که به نوعى توانسته‏اند با گرفتار ساختن چند نفر از جوانان در دام فریبشان، از آنها به نفع نظریات‏شان کار بگیرند و از بى خبرى شان سوء استفاده نمایند.
– استفاده از ابزارهاى جدید:
اینجاست که آنها بجاى جنگ گرم، جبهه جنگ سرد را اختیار کرده و از اهرمهاى فریبنده زیر استفاده مى‏کنند.
۱٫ ترویج اعتیاد و پخش مواد مخدر، تریاک، هروئین، حشیش، تنباکو و غیره.
۲٫ترویج غناء و موسیقى و ساز و آواز و رقص و ترانه‏هاى مبتذل و تحریک آمیز.
۳٫اشاعه فحشاء و بى حجابى و پخش کتابهاى ضد اخلاق و فیلم‏هاى مبتذل، و تشویق به مد پرستى و مد رنیسم.
۴٫بدبین ساختن نوجوانان به علماء و مساجد و مراکز و بزرگ جلوه دادن نکات ضعف بزرگان اسلام و علماء دین و امت.
دشمان مى‏دانند که با اجراى سیاستهاى فوق درمیان نسل جوان، آنها به عناصرى سست و بى حال و غیر متعهد، بى هدف و بی تفاوت تبدیل خواهند شد و به جاى اینکه رهسپار آموزشگاهها و دانشگاهها و مراکز علم و عبادت شوند، برعکس زینت بخش اماکن فساد وشکار شاطین می گردند.
مشکلات جوانان در جامعه کنونى:
قبل از اینکه به نوشتن این سطور بپردازم، با یکى از جوانان مصاحبه کردم که به عقیده جوانان مشکلات آنان چیست؟
جوان عزیز در پاسخ بنده اظهار داشت: مشکل بزرگ جوانان این است که نمى‏دانند مشکل اصلى‏شان چیست و راه حل آن چگونه است ؟
براستى که ندانستن مشکلات، خود بزرگترین مشکل است مانند آنکه عدم تشخیص درست مرض، کار طبیب و مریض را مشکل مى‏سازد و راه درست درمان را مسدود مى‏نماید؛ اینک ما به پاره‏اى از مشکلات که معمولاً باعث نگرانى جوانان است اشاره مى‏کنیم.
۱٫ عدم آگاهى کافى نسبت به حقایق اسلامى و مفاهیم دینى.
۲٫وجود اضطراب فکرى به دلیل مطالعات پراکنده و غیر منظم و مضر و تماس و ارتباط با افراد مغرض، فرصت طلب و منحرف و تبلیغات سوء.
۳٫به خاطر فقر از ازدواج شانه خالى کردن.
بدون تردید ازدواج یکى از محبوب ترین کانون نزد خداوند و از سنت هاى پیامبر اسلام(ص) است که با آن مى توان نصف دین خود را تضمین کرد.
قرآن کریم امر به ازدواج مى کند و مى فرماید: مردان و زنان بى همسر را همسر دهید و هم چنین غلامان و کنیزان صالح و درستکارتان را؛ اگر فقیر و تنگدست باشند خداوند آنان را به فضل خود بى نیاز مى سازد؛ خداوند واسع و آگاه است (نور: ۳).
خداوند صریحاً مسئله ى مالى خانواده ها را تضمین نموده است و جوانان نباید به خاطر فقر از ازدواج سر باز زنند.
جوان براى رشد خود نیازمند به آرامش روحى و فکرى است و این آرامش مى تواند در سایه ى ازدواج مهیا شود.علاوه بر آن، ازدواج اولین مرحله ى خروج از خودِ طبیعى و توسعه پیدا کردن شخصیت انسان است و انسان را پخته و شخصیت او را اجتماعى مى سازد و ثمراتى چون حفظ و تقویت ایمان و معنویت، بهره مندى از نشاط جوانى، پاک ماندن از فساد و انحرافات جنسى، محفوظ ماندن از بیمارى هاى عصبى و روانى و…را به ارمغان مى آورد.
۴٫مشکلات اقتصادى و شغلى.
بدون تردید مسئله اقتصاد یکى از معضلات مهم جوامع فعلى به شمار مى‏آید که با توجه به بعضى از عادتها و رسم‏ها از یک طرف و تبلیغات رسانه‏هاو نزدیک شدن فاصله‏هاى مکانى از طرف دیگر، توقعات بى شمار و بى‏جا و خواسته‏هاى متعددى در قشر جوان به وجود آورده است.پس چه باید کرد اى اقوام شرق؟: اینک در ذیل به ترتیب در باره راه حل مشکلات فوق اشاراتى خواهیم داشت.
۱٫یکى از وظایف مهم علماء کرام و داعیان این است که جهت آگاه ساختن جوانان با تعالیم حیاتبخش اسلام بطور جدى و منظم برنامه ریزى نمایند البته این کار چندان ساده و آسان نیست، چنانچه هر برنامه‏اى فاقد جاذبیت و تاثیر باشد طولى نمى‏کشد که جوانان از آن خسته و ملول شده و کناره‏گیرى خواهند نمود.مسلماً برنامه‏اى مى‏تواند مفید و مؤثر و داراى جذابیت باشد که در آن تمام جوانب در نظر گرفته شود و در تدوین آن موارد ذیل مراعات گردد.
۲٫نظر خواهى و انجام مصاحبه از خود جوانان درباره محتواى برنامه‏ها
۳٫استفاده از تجربه‏هاى روان شناسى جهت مؤثر ساختن هر چه بیشتر برنامه‏ها.
۴٫درنظر گرفتن تنوع و جدّت در محتوا و شیوه‏هاى عرضه کردن
۵٫استفاده از تجارب ملت‏ها و افراد و گروههاى دیگر.
پس جوانان عزیز آنچه مهم است کار است و ابتکار، مشروط بر اینکه شریعت اسلام چنان کار و ابتکارى را مباح و جائز قرار داده باشد.
سخن آخر به جوانان:
جوانان عزیز بدانید جوانى ستاره‏ است که فقط یکبار در آسمان عمر مى‏درخشد.
جوانان عزیز شما بهترین گروه امت خاتم الانبیاء حضرت محمد (ص) هستید.ارزش شما به این بستگى دارد که هر ارزش را در پرتو ارزشهاى محمدى محک بزنید بسنجید و خود را از تقلید دیگران بالاتر بدانید هر کجا هستید جُند و سپاه خدا و نماینده فکر رسول اللَّه باشید.
مبادا اوضاع زمان و فتنه‏هاى دوران شما را مأیوس و نا امید بگرداند، زیرا نا امیدى بدترین مانع رشد است.
نا امیدى همچو گور افشاردت
گـر چه الوندى زپا مى‏آردت
بالآخره شما هستید که مى‏توانید اراده و توکل بر اللَّه و تأسى از سیره پاکان براى اصلاح جامعه قدم بردارید و نظام سیاسی اسلام رادر پرتو آئین اسلام به جهان و جهانیان ارائه دهید.

پاسخی بگذارید »

*

code