آخرين مطالب

دانش از دانشگاه ها تولید می‌شود و مرکز آن دانشگاه است

خبرگزاری شهید توانا عقرب ۲۸, ۱۳۹۷ 204 بازدید

 متن سخنرانی عبدالصبور توانا، دانشجوی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه بلخ به‌مناسبت روز جهانی دانشجو!

حضار محترم، هیئت رهبری دانشگاه بلخ، دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه بلخ و دانشگاه های خصوصی در ولایت بلخ، اساتید فرزانه و متعهد، مهمانان گرامی، دانشجویان عزیز و اشتراک کنندگان همایش گرامیداشت از ۲۶ عقرب روز جهانی دانشجو.
السلام علیکم و رحمه الله و برکاته!

بجا خواهد بود در نخست، خدای متعال را شاکر و سپاسگزار باشیم که ما را توفیق برگزاری این همایش عظیم را داده و من به نمایندگی از کتله عظیم و نیروی تاثیر گزار ملت‌ها و آیندۀ جهان (دانشجویان) سخنرانی می‌نمایم.

این روزها مصادف است با ایام فرخنده ربیع الاول میلاد با سعادت پیامبر مکرم اسلام حضرت محمد(ص)، ضمن تبریک این روزهای مبارک، همه را فرا میخوانم به الگوگیری از ایشان و به‌خصوص شما دانشجویان عزیز را، زیرا هیچ اسوه‌ای کامل تر و جامع تر از پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) نیست.

حضار محترم! قسمیکه می دانید، اساس پیشرفت و ترقی در دنیا تکنالوژی علم و دانش است و هیچ کشوری نی‌تواند بدون رسیدن به آن آقایی جهان را در اختیار داشته باشد.
دانش مسیر کشور ها را تغییر می‌دهد، کشور های در حال توسعه و به‌خصوص افغانستان برای تغییرات بنادین به انقلاب علمی نیازمند است.
دانش از پوهنتون ها تولید می‌شود و مرکز آن دانشگاه ها است.
اگر دانشگاه را به موجود زنده‌ای تشبه کنیم؛ علم و دانش مانند جسم و تحقیق و پژوهش مانند روح است. زمانی‌که در دانشگاه ها دانش و پژوهش وجود نداشته باشد به این معنی است که این جسم این موجود زنده نه روح دارد و نه استخوانی از آن باقی مانده است. و اگر انتقال دانش وجود داشته باشد و تحقیق و پژوهش وجود نداشته باشد هم‌مانند جسم بی روح فرض می‌شود که هیچ تحرک و فعالیت نخواهد داشت، باید علاوه کرد دانش و پژوهش لازم و ملزم همدیگر و هم‌مانند سکه دو روی که برای چلش آن وجود هر دو روی آن نیاز است می‌باشد.
با اشاره به پیرامون قضایی اخیر باید بگویم، محصلی که در محیط دانشگاه بر سر قوم و قبیله با هم درگیر می‌شوند و می جنگند، دانشجو نه، جهل‌جو هستند. متاسفانه این ها هنوز در اسارت جهل باقی مانده اند و از کسب دانش فرسنگ‌ها فاصله دارند.
خطابم به دولت مردان است که امید وارم پیامم از طرف ریاست دانشگاه به آن‌ها مخابره گردد؛ با دانشگاه ها همانند مکاتب ابتدائی برخورد نکنید، دانشگاه را مرکز سیاست های قومی و حزبی نسازید. بگذارید حیثیت، اعتبار و اقتدار این نهاد علمی برپا شود.
دانشجویان مسیر طبیعی خود را طی بکنند.
مسیر علم و اخلاق و پیشرفت.
امروز، روز محصل – روز شما – روز حرف های نگفته و در گلو خفه شده است و من به عنوان نماینده دانشجویان رسالت دارم با امانت داری و به اندازه توان حرف‌های شما را به گوش مسوولین محترم برسانم.
باید بدانید هم‌صنفیان عزیزم از سمستر اول الی هشتم با چالش های گوناگون مواجه هستند که می خواهم تذکر کوتاهی بدهم چون پرداختن پیرامون هر یکی آن‌ها از حوصله این برنامه خارج است.
امید وارم که نه اساتید عزیز و نه هیئت رهبری دانشگاه از حرف هایم ناراحت نشوند چون به باور من هیچ افتخاری برای آموزگار و دانشگاه بهتر از آن نیست که دانشجوی‌اش ادای رسالت و انجام وظیفه می‌کند که دقیقا بیان این مشکلات وظیفه من است.
این چالش ها فراگیر و همه شمول است و تنها و تنها منوط به دانشکده حقوق و علوم سیاسی نیست بل، شامل همه دانشگاه می‌باشد که قرار ذیل است؛
۱٫ در نظر نگرفتن عدالت و انصاف در جریان برسی اوراق امتحان.
۲٫ نقش پر زنگ واسطه و شناخت در پروسه نمره دهی.
۳٫ برخورد نادرست با دانشجو که سوال می‌پرسد و بعداً مورد عقد گشایی قرار می‌گیرند.
۴٫ آماده نبودن اساتید سر صنف از لحاظ روی و علمی.
۵٫ سر وقت حاضر نشدن و قبل از وقت خارج شدن از صنف.
۶٫ عدم حمایت های لازم از دانشجویان در بخش های مختلف.
۷٫ وجود مشکلات در چپتر های درسی و حتی مشکل املایی و جمله بندی.
۸٫ رسیدگی نکردن به شکایت های دانشجویان.
۹٫ عدم برخورد قاطعانه با موارد غیر اخلاقی در سطح دانشگاه.
۱۰٫ متکی بودن اساتید به سلاید و چپتر.
۱۱٫ برخورد سلیقه‌ای و نادرست با دانشجویان در مدیریت های تدریسی.

باید بگوییم که هدف همه‌ نیست و تمام موارد یادشده برای شخص خاص هم نیست.
اما موضوع مهم تر از این هم وجود دارد که باید اعتراف کرد.
ما دانشجویان هم خالی از مشکلات نیستم، از صنف اول تا صنف چهار در جریان هستم، دانشجویان عزیز، چپتر نمی‌آورند، حتی گاهی قلم و کاغذ ندارند، در صنف حاضر نیستند، آماده به درس نیستند در درس های وسیمنار ها سهم نمی‌گیرند، تحقیق انجام نمی‌دهند و در جریان درس مصروف گوشی های خود هستند و ده ها موارد دیگر…
بیان این مطالب به معنی شکایت و گله نیست، بلکه به معنی این است که ما دانشجویان و شما اساتید محترم و هیئت رهبری دانشگاه بلخ و دانشکده حقوق و علوم سیاسی، با هم در رفع این چالش ها گام های عملی برداریم.
با وجود این همه چالش ها که یاد کردم، دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه بلخ نسبت به سایر دانشکده ها در ولایت بلخ و نسبت به سایر دانشکده های حقوق در سطح کشور دستاوردهای بزرگی و قابل یادآوری دارد که افتخار همه ما است.
دانشجویان حقوق و علوم سیاسی تحت نام مجمع علمی – فرهنگی کنفرانس های علمی و تحقیقی برگزار می‌کند. این مجمع ماهنامۀ منظم و با کیفیت عالی برای اولین بار به نشر رسانیده که در ختم محفل به همگان توزیع خواهد گردید.
دانشجویان حقوق و علوم سیاسی در مسابقه ملی محکمه تمثیلی حکمیت تجارت بین الملل در مسابقات مقاله نویسی نخست هستند، در مسابقات ورزشی، در مسابقات محکمه تثمیلی، گفتمان ها موارد دیگر…
که این نشان دهنده تلاش و زحمات دانشکده، اساتید محترم و دانشجویان است که بجا میدانم به نمایندگی از محصلان عزیز از زحمات و تلاش های خستگی ناپذیر دانشگاه بلخ، دانشکده حقوق و علوم سیاسی در راس محترم پوهنمل شکیبا بگراموال، اساتید محترم بخش قضایی و اداری – دیپلماسی تشکری و ابراز امنتان نمایم.
توجه داشته باشید، توقع از دانشکده حقوق و علوم سیاسی نسبت به سایر دانشکده ها تمایز دارد. چون سرنوشت ملت و آینده کشور توسط ما دانشجویان رقم می‌خورد.
بناءً ایجاب میکند تلاش بیشتر به خرچ دهیم.
باید اضافه نمایم، که من منحیث نماینده کمیته فرهنگی برگزاری این همایش و نماینده دانشجویان سپاسگزاری وِیژه نمایم از اساتید محترم و مهربانم تمنا نور، نبیلا واعظی، زهره عمر، مریم پیمان و شفیقه رویش که ما را در برگزاری این محفل راهمنای کردند. و همچنان از دوستان خوب و مخلصم در کمیته فرهنگی، کمیته مالی و انضباط قدردانی بکنم که از هیچ تلاش جهت تدویر این همایش کوتاهی نکردند.
و در اخیر روز جهانی دانشجو روز یاد از فداکاری، تلاش و تقدیر از زحمات دانشجویان را همایون باد عرض نموده و با تقدیم چند مصرع شعر برای هم‌قطاران عزیزم همه را به خدای متعال می سپارم.
بر نمی خیزی و میخواهی زمان دیگر شود
هم تو پا بر جا بمانی هم جهان دیگر شود
تو اگر گندم نکاری خاک کی حاصل دهد
گر هزاران بار هم این آسمان دیگر شود
دست من با دست تو گر دوست گردد هموطن
روزگار سخت ما با یک تکان دیگر شود

تشکر می نمایم از توجه تک تک شما سروان عزیز!

پاسخی بگذارید »

*

code