آخرين مطالب

پژوهش: اقیانوس‌ها از آن‌چه تصور می‌شود زودتر گرم می‌شوند

خبرگزاری شهید توانا عقرب ۱۳, ۱۳۹۷ 173 بازدید

دانشمندان دریافته اند که تغییرات اقلیمی اکنون با طوفان‌‌های نیروممند، خشکسالی‌ها و آتش‌سوزی‌ها در جنگلات احساس می‌شود.

یک پژوهش تازه توسط بورد میان‌حکومتی سازمان ملل برای تغییر اقلیم نشان می‌دهد که اقیانوس‌های جهان ممکن از آن‌چه پیش از این تصور می‌شد زوتر در حال گرم شدن اند – و این به این معنا است که کرۀ زمین برای پیشگیری از فاجعه “گرم شدن” زمان کمتر را در اختیار دارد.

این پژوهش که روز چهارشنبه در ژورنال “نیچر” به نشر رسید نشان می‌دهد که درجه حرارت اقیانوس‌ها ۶۰ درصد بیش از از آن چه توسط نهاد سازمان ملل پیش‌بینی شده است، در حال بالا رفتن است.

لاوری رسپلندی، پژوهشگر انستیتیوت محیط زیست دانشگاه پرنستون امریکا، در این باره می‌گوید: «اقیانوس بیش از آن چه ما فکر می‌کردیم گرم شده است و این برای راهبرد آینده تأثیرات جدی دارد. این دقیقاً چیزی است که در گزارش آینده باید در نظر گرفته شود و در نظر گرفته خواهد شد.»

این پژوهش که توسط دانشمندان دانشگاه پرنستون، دانشگاه کلیفورنیا، انستیتیوت اقیانوس‌شناسی سن دیاگو و دیگر مرکزها در سراسر جهان به پیش برده شده است، نخستین پژوهشی نیست که چنین نظریه‌ای را بیان می‌کند.

این گزارش اما روی یک رویکرد تازه توجه کرده است که می‌تواند معیار اندازه‌گیری درجه حرارت اقیانوس توسط دانشمندان را تغییر دهد.

یافته‌های این پژوهش ممکن است نیاز به نشر دوباره در سال‌های آینده داشته باشند تا دید دانشمندان را در این زمینه بیشتر نهادینه سازد.

نهاد سازمان ملل برای تغییر اقلیم در گزارشی که چندی پیش به نشر رسید نشان می‌دهد که انتشارات آب و هوا تا سال ۲۰۳۰ میلادی ۲۰ درصد کاهش خواهد یافت و تا سال ۲۰۷۵ به صفر خواهد رسید و این زمینه را به گرم شدن بیش از دو درجه سانتی گرید فراهم خواهد ساخت.

اما گزارش تازه این نهاد می‌نویسد که انتشار گازها در دهه‌های آینده تا ۲۵ درصد کمتر خواهد بود تا درجه گرم شدن زمین را پایینتر از دو درجه سانتی گرید نگهدارد.

دانشمندان تغییر اقلیم می‌گویند که با توجه به موجودیت سبزخانه‌ها و کارخانه‌ها، درجه حرارت اقیانوس تا دهه‌های بیشتر به گرم شدن ادامه خواهد داد.

رالف کیلنگ، دانشمند تغییر اقلیم در انستیتیوت اقیانوس شناسی سکرپس، می‌گوید: «زمانی که فعالیت سبزخانه‌ها متوقف شود، اقیانوس به گرم شدن اش تا دو دهۀ دیگر ادامه خواهد داد، از این رو، همه چیز به گرم شدن آغاز می‌کند.»

او در ادامه گفت: «گرم شدن بیشتر به این معنا است که دشوار است که بگوییم که زمین کمتر از حد تخمین شده به گرم شدن ادامه خواهد داد.»

نهاد سازمان ملل برای تغییر اقلیم می‌گوید که زمین تاکنون نزدیک به یک درجه سانتی گرید گرم شده است و قرار است که تا آخر قرن کنونی تا سه درجه سانتی گرید گرم شود.

پژوهش همچنان می‌نویسد که با گرم شدن درجه حرارت زمین تا دو درجه سانتی گرید، تأثیرات انسانی آن فاجعه‌بار خواهد بود و باعث کمبود مواد غذایی، بیجا شدن میلیون‌‍‌ها انسان به ویژه در کشورهای روبه انکشاف و از بین رفتن صخره‌های مرجانی خواهد شد.

دانشمندان می‌گویند که اقیانوس‌ها نزدیک به ۹۰ درصد از انرژی ای که توسط گرم شدن زمین تولید می‌شود را جذب می‌کنند.

پاسخی بگذارید »

*

code