آخرين مطالب

وزیر صحت: حکومت امکاناتی برای شناسایی پیکرهای قربانیان جنگ ندارد

خبرگزاری شهید توانا سنبله ۱۱, ۱۳۹۷ 202 بازدید

به گفتۀ وزارت صحت عامه، در برخی از حالات استثنایی و به ویژه برای آزمایش «دی.ان.ای»، گاه‌گاهی نیروهای خارجی مستقر در افغانستان به نهادهای امنیتی کشور کمک می‌کنند.

وزارت صحت عامه، می‌پذیرد که شناسایی کیستی آن قربانیان جنگ که تنها بخشی از پیکرهای شان برجا می‌مانند، از امکانات دولتی بیرون است.

چنان‌که در روزهای پیش، یک گزارش طلوع نیوز نشان داد که یک سرباز ارتش پس از دوسال، هنگامی از یک زندان طالبان در هلمند رها شد و به خانه‌اش در ننگرهار برگشت که خانواده‌اش او را مُرده می‌پنداشتند و دو سال پیش، جسد پارچه پارچه یی را به نام این سرباز تحویل گرفته بودند.

وزارت‌های دفاع ملی و امور داخله در پیوند با این گزارش، چیزی نمی‌گویند؛ اما وزارت صحت عامه تأیید می‌کند که در حال حاضر، برای روشن شدن کیستی آن قربانیان جنگ که پیکرهای شان کامل نیستند، امکاناتی در کشور وجود ندارد.

فیروز الدین فیروز، وزیر صحت عامه می‌گوید: «از یک جسد، تنها بعضی از اعضایش می‌ماند و این واقعاً یک گپ مشکل است و ما برای دریافت و درخواست از ناتو بعضی وقت کمک می‌خواهیم که شناسایی کنند خصوصاً در مورد «دی.ان.ای».

این در حالی است که در حدود سه هفته پس از جنگ غزنی، برای نخستین بار امروز از شمار آن پیکرهای منسوب به نیروهای دولتی پرده بردارشد که در این جنگ جان باخته اند و پیکرهای شان را مددرسانان هلال احمر، از میدان نبرد به کابل آورده اند.

مسؤولان هلال احمر، می‌‎گویند که تنها در جنگ غزنی، مددرسانان این نهاد هفتاد و شش جسد منسوب به نیروهای دولتی را به کابل انتقال دادند و به شفاخانه‎‌های نظامی پایتخت سپردند.

نیلاب مبارز، سکرتر جنرال هلال احمر در این باره می‌گوید: «مجموعاً تعداد شان هفتاد و شش جسد بود که آن‌ها به منسوبین نیروهای امنیتی دولت افغانستان تعلق داشتند و به شفاخانه پولیس و اردو سپرده شدند و وظیفه شناسایی شان مربوط خود آنان است.»

در این میان، شناسایی کیستی برخی از قربانیان جنگ که تنها بخشی از پیکرهای شان برجا می‌مانند، همچون پرسشی بزرگ برجاست.

در تصویرهایی که در حدود سه هفته پیش، از جنگ‌های چهارروزه غزنی پخش شدند، دیده می‌شدند که بخش‌های بزرگی از غزنی، در آتش می‌سوزند و نیز در میان پیکرهای قربانیان این نبردها، شناسایی کیستی شماری، ممکن به نظر نمی‌رسید.

پاسخی بگذارید »

*

code