آخرين مطالب

ناتوانی کمیسیون انتخابات افغانستان در استفاده از سیستم بیومتریک / انتخابات شوراهای ولسوالی برگزار نخواهد گردید

خبرگزاری شهید توانا سنبله ۹, ۱۳۹۷ 81 بازدید

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد که استفاده از سیستم بیومتریک در انتخابات آینده، نخستین طرح این کمیسیون بود اما توانایی اجرای آن را ندارد.

به گزارش خبرگزاری شهید توانا، «عبدالبدیع صیاد» رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان گفت که توانایی استفاده از سیستم بویومتریک را به دلیل مشکلات فنی ندارد اما روند انتخابات شفاف است.

وی تاکید کرد که تلاش می‌کنیم تا اعتماد از دست رفته کمیسیون انتخابات افغانستان را به دست آوریم.

صیاد درباره شناسنامه‌های جعلی در روند ثبت نام رای دهندگان نیز اظهارداشت که نشان‌ اخذ رای بر شناسنامه‌های جعلی نصب نشده است.

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان فاش کرد که در انتخابات ۲۰۱۴ میلادی از ۲۵ میلیون جمعیت افغانستان ۲۱ میلیون واجد شرایط رای اعلام شده بودند و کارت رای دهی گرفته بودند به همین دلیل در انتخابات ۱۳۹۷ این کارتها باطل اعلام شده است.

وی تصریح کرد که برای انتخابات قربانی داده‌ایم و باید این انتخابات برگزار شود.

این در حالی است که حدود دو هفته قبل نزدیک به ۳۰ حزب و جریان سیاسی افغانستان در انتقاد به نظام انتخاباتی کنونی این کشور برای ایجاد پارلمانی قوی خواستار تغییر ساختار انتخابات این کشور شدند.

در این نشست نمایندگانی از احزاب «حزب جمعیت اسلامی»، «حزب جنبش ملی اسلامی»، «حزب وحدت اسلامی»، «حزب اسلامی» به رهبری حکمتیار، «حزب افغان ملت»، «حزب محاذ ملی» و «حزب وحدت اسلامی» نیز حضور داشتند.

احزاب تاکید کردند که با سیستم فعلی انتخاباتی، کرسی‌های پارلمان پیش از برگزاری انتخابات -به دلیل سهیم نبودن احزاب سیاسی- خرید و فروش می‌شود.

در این حال، سیدحفیظ الله هاشمی سخنگوی کمیسیون انتخابات به رسانه ها گفته است که پیشنهاد به تأخیر افتادن انتخابات شوراهای ولسوالی را طی یک نامه به حکومت فرستاده اند.

به گفته وی، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امیدوار است که حکومت به پیشنهاد آنها در زمینه به تاخیر افتادن انتخابات شورا های ولسوالی پاسخ مثبت بدهد.

به گفته آقای هاشمی، برگزاری انتخابات شورای های ولسوالی در بیست و هشتم ماه میزان امکان ندارد.

او علاوه کرد که این پیشنهاد به کمیته امنیتی شورای امنیت ملی فرستاده شده است.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات یکی از دلایل به تاخیر افتادن انتخابات شورا های ولسوالی را نبود کاندیدان در بسیاری از ولسوالی ها می خواند.

سقوط برخی از ولسوالی ها و نا امنی را از موانع دیگر در برگزاری انتخابات شوراهای ولسوالی ها می باشد.

به گفته این نهاد برگزار کننده انتخابات، از میان تمام ۳۶۴ ولسوالی در کشور، صرف ۴۲ ولسوالی کاندید دارد.

پاسخی بگذارید »

*

code