آخرين مطالب

برگه‌های رای دهی بیش از شمار رای دهندگان چاپ می‌شود

خبرگزاری شهید توانا سنبله ۶, ۱۳۹۷ 64 بازدید

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید که برگه فهرست نامزدان انتخابات پارلمانی که به فهرست نهایی راه یافته اند، طراحی شده و به همکاری مالی موسسات کمک کننده در خارج از افغانستان چاپ می‌ شود.

گلا‌ جان عبدالبدیع صیاد، رئیس این کمیسیون روز سه شنبه (۶ سنبله) در یک جلسه علنی به خبرنگاران گفت که برگه‌ های رای دهی انتخابات پارلمانی امسال ۱۵ در صد بیشتر از تعداد رای دهندگان چاپ خواهد شد.

آقای صیاد گفت : “کمیسیون فیصله کرده است که ۹.۹ میلیون برگه‌ رای دهی را چاپ کنیم. برگه‌ های اضافی به خاطر ضایعات (چاپ می شود) زیرا بعضی برگه‌ ها ضایع یا تخریب می‌گردد، هنگام انتقال تلف می‌گردد، رای دهنده اشتباه می‌کند و برگه دیگر می‌ خواهد. ما برگه‌ های اضافی را چاپ می‌ کنیم و یا هم احتیاطی به برخی مراکز فرستاده می‌ شود.”

به گفته آقای صیاد، این برگه‌ های رای دهی پس از آنکه چاپ شد، قبل از برگزاری انتخابات در ۲۸ میزان، به مراکز رای دهی مطابق تعداد رای دهندگان ثبت‌ شده فرستاده خواهد شد و نهایت تلاش شده است که از اوراق اضافی سؤ استفاده نشود.

برگه‌ های رای دهی ولایات بر اساس تعداد نامزدان ولسی جرگه چاپ می‌ شود و از همدیگر متمایز اند.

معاذ الله دولتی، کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت که این اوراق رای دهی در ۳۵ حوزه رای دهی که شامل ۳۳ ولایت، یک حوزه برای کوچی‌ ها و یک حوزه نیز برای اهل هنود و سیک ها استفاده خواهد شد.

بر اساس قانون انتخابات افغانستان تمام این کشور برای کوچی‌ ها، اهل هنود و سیک ها یک حوزه انتخاباتی محسوب می‌ شود.

در این حال، ناظران انتخاباتی با توجه به چاپ برگه‌ های رای دهی بیشتر از تعداد رای دهندگان، نگران تقلب در انتخابات اند.

حبیب‌ الرحمان ننگ، رئیس اجرایی دیدبان انتخابات آزاد و شفاف افغانستان به صدای امریکا گفت که قرار بود فهرست نهایی رای دهندگان پس از رفع نواقص و تخطی‌ ها به تاریخ ۲۳ اسد در مراکز نصب شود، اما کمیسیون این کار را تا کنون انجام نداده است.

نعیم اصغری، مسؤول بخش برنامه‌ های بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان نیز آمار بیش از ۹ میلیون رای دهنده را توسط کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، پرسش‌ برانگیز خواند و گفت که این رقم را احزاب سیاسی و ناظران انتخاباتی به دلیل نبود بانک اطلاعاتی یا دیتابیس تایید نمی‌ کنند.

مسؤول بخش برنامه‌ های بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، نبود بانک اطلاعاتی رای دهندگان و چاپ برگه‌ های رای دهی را ۱۵ در صد بیشتر از تعداد رای دهندگان، زمینه‌ ساز تقلب انتخاباتی خواند.

آقای اصغری افزود: “در صورتی که این لست (فهرست) دوباره پاک شود، ۹ میلیون نباشد و در حدود پنج یا شش میلیون رای دهنده واقعی باشد و این بیشتر از دو چند چاپ شود، این واضح است که ورق‌ های اضافی یک فرصت خوب است برای استفاده در تقلب انتخاباتی.”

کمیسیون انتخابات افغانستان در حالی آمار برگه‌ های رای دهی را نهایی ساخته است که شماری از احزاب و ایتلاف های سیاسی، فهرست رای دهندگان را نمی‌ پذیرند و از حکومت و کمیسیون انتخابات خواسته اند که به منظور شفافیت انتخابات، ثبت نام رای دهندگان بار دیگر با استفاده از سیستم بایومتریک صورت بگیرد.

از سوی هم، محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در ۳۱ اسد به خاطر شفافیت و تسریع روند انتخابات، به والیان و مسؤولان محلی دستور داد که کتاب های اساس تذکره‌ های توزیع‌ شده را به کابل انتقال دهند.

پاسخی بگذارید »

*

code