آخرين مطالب

نکات ازار دهند و غیر قابل تحمل در ایام مناسک حج

خبرگزاری شهید توانا سنبله ۳, ۱۳۹۷ 64 بازدید

📌انتطاری جهت سوار شدن ریل شش ساعت در عرفات واقعا نفس گیر بود علی الخصوص برای سالمندان چه بسا که در طی این مدت انتظاری واقعات غیر قابل بیان اتفاق افتاد.
📌خیمه هانباید تحت نام منی خارج آن قرار می گردید ، در عرفات آخرین خیمه، خیمه افعان ها می بود.
📍اعاشه نا مناسب باعث شود که تعدادی از حجاج افغانی با مشاهده موتر سبیل مانند مال غنیمت به آن یورش ببرند.
۱_ ای کاش در اخذ قرارداد های مهم از جمله مسکن، اعاشه ، ترانسپورت ، خیمه ها در منا و عرفات دقت لازم صورت می گرفت، با در نظرداشت اینکه اکثر افغان ها تا زمانی که عمر شان به هفتاد سال نرسند به زیارت حج مشرف نمی شوند ، وزارت حج لوایح و مقرره خویش را در مورد سن بالا که در اختیار دارد بنابر ملحوظات به مرحله اجرا قرار نمی دهد ، لازم است در بهترین موقعیت نزدیک به حرم برای حجاج مسکن اجاره گرفته می شد ، اعاشه حاجی از کیفیت لازم برخوردار می بود، تا باعث مریضی حجاج نمیگردید، خیمه ها در منی نباید خارج آن ( مزدلفه ) قرارداد می گردید و در عرفات آخرین خیمه، خیمه افعان ها نمی بود.
متاسفانه در مناسک حج امسال خیمه های حجاج افغانی در خارج منا قرار داشت، که از هر نگاه قابل قبول و توجیه نیست ، این امر باعث گردیده که حجاج در زدن جمرات با مشکلات گوناگون گرفتار شوند .
همچنان خیمه ها در عرفات در آخرین نقطه آن قرار داشت ، در روز عرفات بنابر فاصله طولانی که وجود داشت نتوانستند به جبل رحمت و مسجد نمره خود را برسانند.
بخش ترانسپورت افتضاح بود حجاج تا ساعت یک بجه شب اکثریت نتوانند از عرفات خارج شوند .
سیستم انتقال حجاج آزار دهنده بوده و جهت سوار شدن به ریل انتظاری به شش ساعت به طول انجامید ، بهتر بود به عوض شش ساعت انتظاری آنهم سرپا ایستاده ماندن زنان و سالمندان با بخش ترانسپورت بُس ها صورت می گرفت و یا حجاج پیاده از عرفات تا مزدلفه می رفتند.
سکن حجاج افغانی در موقعیت قرار داشت که بنابر فاصله طولانی برای حجاج مشکل آفرین بود و اعاشه که توزیع می گردید بی کیفیت و باعث امراض گردیده است .
بنابر کمبودی فوق تعداد از حجاج با مشاهده موتر سبیل مانند مال غنیمت به آن یورش ببرند که به شان مردم این سرزمین هر گز نمی باشد.
۲_ معلمین حجاج از میان فرهیختگان که دارای علم ، اخلاق ، خبره ، و تسلط به زبان های عربی و ملی باشند می بایست انتخاب می گردیدند ، پنجاه فیصد از ایشان سزاوار این جایگاه بزرگ نبودند .
۳- اگر دلالیل مسولین محترم حج این است که پول تحویلی حجاج افعانی امکان خدمات بهتر را مساعد نمی سازد در حالی که هزینه تحویلی پول حجاج افغانی به تناسب حجاج کشور های همسایه بیشتر است ، و خدمات حجاج کشور همسایه از هر لحاظ به مراتب از افغانستان بهتر می باشد .
با آنهم بهتر خواهد بود هزینه های تحویلی پول حجاج در سالهای آینده بیشتر گردد کیفیت خدمات در مسکن، ترانسپورت، اعاشه، خیمه ها در منی و عرفات بهتر و به شان کشور ما باشد مردم حجاج ما در میان حجاج کشور های اسلامی به خصوص همسایگان احساس حقارت نکنند.
رهبری پروسه اعزام حجاج در داخل و خارج به کسانی سپرده شود که مدیریت ، معنویت و بصیرت لازم را دارا باشند .
۴- وزارت حج اوقاف مکلف است جهت تربیت کدر های متخصص و متعهد در پروسه حج برنامه ریزی هدفمند را روی دست گرفته ؛ دکترین حج را تربیت نماید و در غنا مندی این این امر اسلامی و ملی بیافزاید .
۵_ تغییرات اساسی در بعثه حج به خصوص نمایندگی کنسل حج در خارج کشور بوجود آید ، نمایندگان ادارات ذیدخل در این پروسه از هر لحاظ به این امر مهم آگاه و به آن معتقد باشند
شایان ذکر است تعدادی از پرسنل و معلمین وزارت حج و اوقاف از هر گونه تلاش در جهت خدمت گذاری به حجاج دریغ نورزیدن که ایشان سزاوار هرگونه تقدیر و تمجید می باشند ، از خداوند متعال موفقیت دارین به ایشان آرزو داریم .
این متن بر گرفته از درد الام حجاج است که به رشته تحریر در اورده شده خدمت وزارت محترم ارشاد حج و اوقاف تقدیم گردیده است ، تا خدا بخواهد حجاج در آینده با چنین مشکلات گرفتار نگردند .
تهیه کننده متن فوق عبدالروف توانا
یوم جمعه چهارم عید سعید اضحی

پاسخی بگذارید »

*

code