آخرين مطالب

آقای توانا: جامعه توسعه یافته از نظر اسلام جامعه‌ای تسلیم در برابر شریعت الهی و قوانین،‌ حافظ ارزش‌ها، عامل به‌خوبی ها، برپاکننده عدالت و انصاف و مراعات کننده حقوق دیگران است

خبرگزاری شهید توانا اسد ۲۶, ۱۳۹۷ 97 بازدید

سمیناری علمی  پیرامون «اسلام و توسعه اقتصادی» با اشتراک شخصیت های علمی و دانشگاهی، علما، رؤسای نهادهای فرهنگی و علمی و دانشجویان از سوی تخصصگاه نخبگان  کانون علمی ـ فرهنگی شهید استاد عبدالقادر توانا در تالار همایش‌های این کانون در شهر مزار شریف برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری شهید توانا؛ در این همایش استاد نور محمد ناج سرپرست کانون علمی ـ فرهنگی شهید استاد عبدالقادر توانا و استاد دانشگاه بلخ، حضور اشتراک کنندگان را خوش‌آمدید گفته توسعه اقتصادی بستگی به افراد جامعه دارد که بتوانند با توجه به تفاسیر ارائه شده از قرآن و داشتن ایمان و اعتقاد به خدا و کتاب وحی آنها را در زندگی و جامعه خود به کار گیرند تا در تمام مراحل زندگی به موفقیت دست پیدا کنند و این رشد و توسعه زمانی اتفاق می‌افتد که جوامع اسلامی متکی به خود باشند.

آقای ناج گفت: کار وتلاش جهت بدست آوردن روزی حلال عبادت واز تکالیف هر مسلمان است، شارع اسلام مسلمانان اکیداً دستور به کار کردن میدهد وحتی روز جمعه نیز باید کار کرد، چون ثروت وسرمایه در اسلام از جایگاه خاصی برخوردار است؛ اسلام از ثروت وسرمایه به «خیر»، «حسنه» و «فضل الله» تعبیر نموده ودر تاریخ اسلام  تاجران وثروتمندان همچو ام المومنین خدیجه الکبری، عبدالرحمن بن عوف ودیگران در نشر دعوت واکمال مجاهدین وکمک به فقرا خدامات شایان وقابل ملاحظه نموده اند وسرمایه وثروت تاجران مسلمان در نشر دین وهمایت از اسلام ودین وآزادی به خرچ می رسید.

استاد ناج گفت: اسلام در برنامه های اقتصادی خود خط میانه وحد وسط را اختیار نموده که هم مصالح فرد وهم مصالح جامعه هر دو در نظر گرفته شده، که به مصلح جامعه اهمیت بیشتر داده است، اسلام در تولید وتوضیح ودخل وخرچ برای مردم رهنمایی های خاص خود را دارد؛ رسول اکرم(ص) فرموده است :«لاَ عالَ مَنِ اقْتَصَدَ» کسی که در خرچ ومصرف از اقتصاد ومیابه وری استفاده نماید به فقر مواجه نمی گردد.

متعاقباً، آقای عبدالله توانا سخنران این سیمنار علمی و کارشناس ارشد علوم اقتصادی ضمن بررسی تفاوت میان توسعه و رشد صحبت نموده گفت: توسعه یک مفهوم کیفی دارد و رشد یک مفهوم کمی، رشد اقتصادی به این معنا است افزایش تولید در یک سال خاص ولی افزایش ظرفیت های تولیدی اعم از ظرفیت های فیزیکی انسانی و اجتماعی را توسعه اقتصادی گویند.

بناءَ کشورها باید در زمینه توسعه گام بردارند چون توسعه برگشت پذیر نیست و رشد برگشت پذیر است.

آقای توانا یادآور شد؛ توسعه اقتصادی، فرایندی است که زمینه‌ی شکوفایی استعدادهای گوناگون انسان را فراهم می‌سازد و در این فرایند، با استفاده‌ی بهینه از منابع مختلف بستر مناسبی برای رشد تولیدات ملی، هماهنگ با تأمین دیگر خواسته‌های اصیل انسان فراهم می‌آید و در نتیجه، افراد جامعه، در این فرایند، مسیر تکاملی شایسته‌ی خود را می‌پیمایند.

همچنان از اهداف توسعه همین است که که نیاز های اولیه زندگی رسیده‌گی شود، فرهنگ بهتر داشته باشید، ارزش انسانی بالا باشد، خودباوری و توانمند سازی وگسترش شدن دامنه انتخاب برای افراد جامعه می باشد.

این کارشناس ارشد علوم اقتصادی رشد و توسعه را  را از نظر اسلام واضح ساخت و گفت: انسان رشید از نظر قرآن کسی است که از نظر حکمت نظری و عملی یعنی در حوزه دانشی و ارادی در حد کمال است. جامعه رشید و رشد یافته، جامعه ای تسلیم در برابر شریعت الهی و قوانین،‌ حافظ ارزش ها، عامل به خوبی ها، برپاکننده عدالت و انصاف و مراعات کننده حقوق دیگران است و توسعه از نظر اسلام هدف برای رسیدن به خدا دانست که همه استعدادهای انسانی شکوفا گردد و نهفته‏های او هویدا شود تا به سوی کمال مطلق راه بَرَد و به سعادت ابدی و پایدار دست یابد. توسعه اقتصادی، تنها مقدّمه‏ای برای رسیدن به همین هدف است.

آقای توانا در قسمت دیگری از سخنان خود در مورد اقتصاد از نظر اسلام روشنی انداخت وگفت که اسلام دین همه جانبه و چند بعدی است که تمام ابعاد و زوایای زندگی و اجتماعی بشر را تحت پوشش قرار می دهد در اسلام علاوه بر تعالیم فردی عبادی و معنوی تعالیم قوانین اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و غیره را دارا می باشد که پیروی از این تعالیم فردی و معنوی سعادت فردی و اجتماعی یک جامعه و فراتر از آن بشریت را به همراه دارد.

دین اسلام تعالیم و دستورات را برای افراد جامعه و مسلمانان در حوزه نظام اقتصادی در مورد کسب در آمد، سرمایه گذاری، قرض و… تعین کرده است.

از دید اسلام کسب و کار در هر جامعه به عنوان پایه و اساس نظام اقتصادی به شمار می رود اسلام کار را عبادت می داند و برای آن شرایط ذکر کرده اگر در تضاد به منافع جمع باشد منع نموده است از جماله احتکار، تقلب در معامله و…

اسلام بی شک برترین و انسانی ترین قوانین و تعالیم اقتصادی در کسب و کار درآمد را ارائه کرده این قوانین و تعالیم از یک جهت با توصیه و سفارش در کسب و کار حلال است این تعد انسانی و وجدانی را افراد جامعه بوجود می آورند.

آقای توانا در قسمت دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوال که آیا اسلام به عنوان یک دین بدون اقتصاد و عقب مانده است اشاره نمود. گفت که پژوهشگران در مجموع سه عامل اساسی را برای راه یابی به توسعه ضروری دانست.

۱ـ معرفت از دین به تمام معنا و آشنایی کامل از ابعاد مختلف دین و منابع دینی و آموزه های آن.

۲ـ معرفت و آشنایی از تاریخ کشورهای اسلامی و وضعیت تمدن آنها قبل از ظهور اسلام و تاریخ بعد از اسلام.

۳ـ شناخت از کشورهای توسعه یافته علل توسعه آنان و شناخت این مسئله.

بنابر اعتراف  اسلام شناسان غربی دین اسلام دارای عالیترین و پویاترین فرهنگها و کتاب آسمانی مسلمانان بهترین و ارزشمندترین کتابی است که دارای قوانین علمی مهم است تا اکنون نیز خیلی از مسایل آن برای بشر ناشناخته مانده است.

همچنان آقای توانا در زمینه شاخص رشد جمعیت گفت در بسیاری از کشور ها رشد جمعیت به عنوان یک عامل عقب ماندگی کشور ها به حساب می رود در حالیکه در بسیاری از کشوهای توسعه یافته به عنوان یک عامل توسعه ای یاد می شود، نیروی انسان دو نقش برای این کشورها ایفا می کند، اولا: با رشد جمعیت بازرهای داخلی محصولات تولید داخلی افزایش می یابد و باعث افزایش انگیزه تولید می شود و ثانیا: با گسترش صنایع و نیاز به نیروی انسانی ارزان قیمت را در اختیار صنایع داخلی قرار میدهد.

در آخر آقای توانا گفت: از اشکالات امروزی کشورهای اسلامی این است که در اقتصاد اجتماعی خود از شاخص های مورد نیاز و مورد نظر اسلام استفاده نمی کنند، باید این شاخص ها دقیق شناخته شود و بالای آن تحقیق صورت بگیرد. باید گفت که پیوند اقتصاد و اسلام از طریق اخلاق انجام می‎گیرد تا زمانیکه حدود اسلام رعایت نشوى نمی توانیم اقتصادی سالم داشته باشیم اقتصاد بدون در نظر گرفتن اخلاق قابل تامین نیست.

قابل یادآوری است، همایش با پرسخ سوالات اشتراک کنندگان و پاسخ کارشناس ارشد علوم اقتصادی آقای عبدالله توانا و دعائیه خیر وفلاح به پایان رسید.

پاسخی بگذارید »

*

code