آخرين مطالب

سمینارعلمی؛ بررسی نظام بازار آزاد در اقتصاد افغانستان برگزار شد

خبرگزاری شهید توانا اسد ۱۱, ۱۳۹۷ 116 بازدید

سمینار علمی پیرامون «بررسی نظام بازار آزاد در اقتصاد افغانستان» باسخنرانی کارشناس ارشد علوم اقتصادی عبدالله توانا، با اشتراک شخصیت های علمی و دانشگاهی، علماء، رؤسای إدارات دولتی، نهاد های فرهنگی و علمی، دانش‌پژوهان و دانشجوان از سوی کانون علمی ـ فرهنگی شهید استاد عبدالقادر توانا در تالار همایش‌های این کانون برگزارگردید.

به گزارش خبرگزاری شهید توانا، همایش با تلاوت آیات قرآن‌کریم توسط قاری بین المللی نواب نائب آغاز گردید.

متعاقباً استاد نور محمد ناج سرپرست کانون علمی ـ فرهنگی شهید استاد عبدالقادر توانا و استاد دانشگاه بلخ، حضور اشتراک کنندگان را خوش‌آمدید گفته از برنامه های علمی کانون فرهنگی شهید استاد عبدالقادر توانا، زمینه سازی های این کانون برای جذب جوانان در دانشگاه های داخلی وخارجی و در امر بلند بردن سطح دانش جوانان و همچنان نقش جوانان در باز سازی اقتصاد واصلاح نظام سخنرانی نموده اهداف کلی کانون فرهنگی را به حاضرین تشریح وتوضیح کرد و در ضمن  پیام استاد عبدالرئوف توانا رئیس کانون شهید توانا را که ایشان در سفر مبارک حج، در سر زمین مقدس وحی بسر می‌برند، به حاضرین قرائت نمود؛ که گوشه از پیام آقای توانا از این قرار است: شخصیت‌های علمی و دانشگاهی، علمای کرام، جوانان عزیز کانون علمی ـ فرهنگی شهید استاد عبدالقادر توانا، دانش‌پژوهان ودانشجویان وحضار محترم! سلام وتمنیات از سرزمین وحی الهی و جنب قبر رسول‌الله(ص) تقدیم‌تان باد!

همان‌طوری که پیامبر(ص) امتی، امتی می‌گفت و در فکر نجات امت بود. بنده لحظه‌ای فرزندان کانون را فراموش نکرده ام، من فقط خودم تنیها نیامدم، با شما آمدم و شما در تمام لحضات در فکر واندیشه ودعاهای خیر فلاح بنده در اماکن مقدسه حضور دارید و دستان نیایشم برای شما بلند است واز تمنیات نیک بنده هیچگاه فراموش نمی شوید.

حضار محترم! موضوع و حدت و همکاری میان نهادهای ارزشی و علمی از اولویت های کاری این کانون است که در درسطر نخست خط مشی‌ کانون علمی ـ فرهنگی شهید عبدالقادر توانا قرار دارد، خداوند(ج) را شاکریم که در این او اخیر دستآورده‌ی ارزشمند و قابل‌ملاحظه‌ی داشتیم.

در این برهه احساس زمانی، برگزاری این سمینار را نقطه عطف و آغاز یک‌فصل جدید و امیدوارکننده میان جوانان کانون علمی ـ فرهنگی شهید استاد عبدالقادر توانا می‌بینم، امیدوارم تمام مراکز مربوط به این کانون چنین برنامه‌هایی را راه‌اندازی نمایند تا به نتیجه مطلوب نائل آیم.

در پایان برگزاری سمینار علمی را، سرفصل جدیدی برای نهاد های علمی ـ فرهنگی در کشور دانسته؛ و پیروزی جوانان کانون شهید توانا را در آزمون کانکور۱۳۹۷هـ . ش تبریک عرض می‌دارم.

سپس عبدالله توانا کارشناس ارشد علوم اقتصادی پیرامون موضوع سخنرانی نموده در بخش مقدماتی بیانات خویش پیرامون نظام و نظام بازار سخنرانی نموده گفت: جوامعه دارای نظام های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و… می باشد که نظام اقتصادی یکی از نظام های اجتماعی به حساب می رود.

در کل نظام بر اساس یک بینش و تفکر استوار است، همچنان نظام اقتصادی دارای اجزا و عناصر می باشد که باهم ارتباط دارد اگر یکی از این اجزا نتواند درست کار خود را انجام بدهد نظام به مشکل مواجه شده و فعالیت های نورمال خود را نمی‌تواند انجام بدهد.

باید بدانیم که نظام بازار آزاد را اولین بار توسط آدم اسمیت در سال ۱۷۷۶ بر اساس اصل مالکیت و منافع فردی پایه ریزی شده است. در نظام بازار آزاد دولت در امور اقتصادی و کنترول تجارت دخلات ندارد و وظیفه دولت مختلف امنیت و زمینه ساز رفاه جامعه است.

در کشور های جهان نظام بازار آزاد بر اساس مدل ها و شرایط خاص آن جامعه مورد استفاده قرار می گیرد در شرایط فعلی از نظام کاملا آزاد استفاده صورت نمی گیرد و بیشتر از نظام سرمایه داری دولت استفاده می شود. در کشور عزیزمان افغانستان بازار آزاد به تعبیر اشتباه مورد استفاده قرار گرفته من منحیث یک کارشناس ارشد اقتصادی نظام بازار اجتماعی را مورد قبول می داند چون در این نظام ارزش و کرامت انسانی مورد بحث است منافع فردی بر اساس مافع جمع می داند.

همچنان نظام بازار آزاد از اول پایه ریزی تا حال افت و خیز های داشته است از جمله در سال ۱۹۲۹ و ۲۰۰۸ بحران بوقوع پیوست که حتی فروپشی دولت و نظام اقتصادی را در آمریکا و اروپا به میان آورد در سال ۲۰۰۸ میزان فقر در آمریکا ۴۶ میلیون نفر و میزان بیکاری در آمریکا ۵٫۵ میلیون نفر رسید و در اروپا خطر فروپاشی یورو بوجود آمده بود.

آقای توانا در بخش دیگر سخنان‌اش پیرامون وضعیت اقتصادی و بررسی نظام بازار در اقتصاد کشور افزود: همچنان اگر نقش دولت را در ادوار تاریخ افغانستان نگاه کنیم می بینم که شاهان قدیم در قسمت خودکفایی دولت نقش مهم را ایفا نمودند و تلاش داشتن که افغانستان را به عنوان یک مارکیت صادراتی در منطقه بسازند

بازار اقتصاد آزاد در سال ۲۰۰۱ در زمان شروع حکومت حامد کرزی به پیشنهاد غربی ها در افغانستان راه اندازی شد و یگانه شرط آنها در مقابل کمک هایشان پذیرفتن نظام بازار آزاد بود. مقامات دولتی افغانستان بودن در نظر داشت مصالح عمومی و شرایط جامعه این نظام را پذیرفتن که بعد آقای حامد کرزی گفت که بزرگترین اشتباه دوران ریاست جمهوری شان پذیرفتن نظام بازار آزاد بود.

نظام بازار آزاد در افغانستان ثروتمندان را ثروتمند و فقیران را فقیر تر ساخت، نظام بازار بر اساس تعبیر از دانشمندان مانند مار کبرای است که در ظاهر زیبا و ظریف اما دارای زهر کشنده می باشد که فقر، بیکار، عدم ثبات اقتصادی و… را در جامعه به امغام اورده است.

این نظام فاصله طبقاطی را در جامعه گسترشده داده، مافیا اقتصادی را بوجود آورده که اقتصاد را در قبضه خود نگهداشتن و بوسیله این بازار پول های که از راه های غیر قانونی بدست می اورند با تاسیس بانگ ها و موسسه های اعتبار وارد چرخه اقتصادی می نمایند.

بناء این بازار اقتصاد افغانستان را یک بازار مصرفی به بار آورده و اقتصاد افغانستان را متکی به غربی ها نموده و اگر این شرایط به پیش برود کشور را به چالش می کشاند.

متعاقباً، سید جعفر مصباح رئیس عدلیه ولایت بلخ ضمن قدردانی از فعالیت های کانون علمی ـ فرهنگی شهید استاد عبدالقادر توانا، که همه‌ساله برای صدها جوانان زمینه استفاده از برسیه های تحصیلی را مساعد می نماید وبلند بردن سطح دانش جوانان توجه دارد، گفت: بازار آزاد در افغانستان با تصریحات ارائه شده در ماده یازدهم قانون اساسی کاملا در تضاد وتناقض قرار دارد، که باید سیستم بازار آزاد توسط کارشناسان و دانشمندان خصوصاً با برگزاری چنین سمینار های علمی وارائه‌ی طرح وراه برون رفت از چالش، اصلاح و غنی شود.

در این همایش استاد عبدالواحد انصاری رئیس دانشکده اداره و پالیسی عامه‌ی دانشگاه بلخ، استاد عزیزالله هاشمی، استاد روح الله روحانی، استاد غلام حیدر حیدر، استاد فریده، استاد حجت الله میرزائی و مولوی صاحب نجیب الله سخنرانی نموده برگزاری چنین برنامه را نیاز مبرم کشور دانسته از بیانات همه جانبه عبدالله توانا تقدیر و تمجید نمودند. محفل با اهدای تحایف به عبدالله توانا و دعائیه خیر و فلاح پایان یافت.

پاسخی بگذارید »

*

code