آخرين مطالب

افتخارات عظیم تاریخی هر سرزمین از آن کسانی است که بحیث مدافعین دین ، آزادی و استقلال تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشوردر عمل ثابت شده باشد

خبرگزاری شهید توانا سرطان ۲۳, ۱۳۹۷ 70 بازدید

به گزارش خبرگزاری شهید توانا، عبدالروف توانا در سالیاد شهادت علامه سید اسماعیل بلخی  در شهر مزار شریف سخنرانی مودن که متن آن قرار شرح است:
منشی شورای علما گفت : قربانی های بیدریغ ملت و نهضت اسلامی افغانستان در راه اعلای کلمه الله در درازنای (۱۴۰۰) سال از دیده حق بینانه جهانیان مخصوصا از نظر مسلمین آگه دنیا پوشیده نیست.
در طول تاریخ یک دهم خدمات تلاش ها و تلفاتی را که ملت بزرگ افغانستان در راه اسلام متقبل گردیده اند اکثر کشورهای دیگر انجام نداده اند)
باید دانست که علامه بلخی (رح) نیز یکی از این قربانیان راه خداوند (ج) و وطن بوده اند.
بناء با نگاه ژرف و بیطرفانه اذعان باید داشت که اینگونه مبارزات سرد و گرم در راه آزادی استقلال و سیایر ارزش های ملی و اسلامی همیشه مرهون زحمات ساخت. بلکه ایشان مردمی فراتر از مرز های قومی مذهبی و سیاسی بودند.
چنانکه اگر نهضت اسلامی افغانستان بمعنی حقیقی آن از صدر اسلام تا امروز مجموع مشعل داران راه جهاد و اعلای کلمه الله تعریف شود علامه بلخی یکی از اعضای این نهضت تاریخی در افغانستان بشمار میآیند.
این نهضت نه به کشور های همسایه و نه به جهان عرب مربوط است. بلکه نهضت مستقل و جداگانه ایست که همیشه در مقاطع مختلف تاریخی پیشاپیش انقلاب های فکری در کشور و منطقه و حتی فراتر از آن قرار گرفته است.
بگونه مثال سید جمال الدین افغانی یکی از شخصیت های بارز نهضت تاریخی افغانستان اند که از فیض دانش و بینش و حرکت های انقلابی شان همه کشور های دور و نزدیک ما مستفید و مستفیض شده اند.
قربانی های بیدریغ ملت و نهضت اسلامی افغانستان در راه اعلای کلمه الله در درازنای (۱۴۰۰) سال از دیده حق بینانه جهانیان مخصوصا از نظر مسلمین آگه دنیا پوشیده نیست.
در طول تاریخ یک دهم خدمات تلاش ها و تلفاتی را که ملت بزرگ افغانستان در راه اسلام متقبل گردیده اند اکثر کشورهای دیگر انجام نداده اند)
باید دانست که علامه بلخی (رح) نیز یکی از این قربانیان راه خداوند (ج) و وطن بوده اند. بناء با نگاه ژرف و بیطرفانه اذعان باید داشت که اینگونه مبارزات سرد و گرم در راه آزادی استقلال و سیایر ارزش های ملی و اسلامی همیشه مرهون زحمات و ایثار گری های جانبازانه همچو علمای و مخلص و دیگران فرزاندان مؤمن و متهد کشور ما است .
حتی موجودیت فعلی افغانستان با هویت تاریخی جغرافیایی فرهنگی سیاسی و دینی ایکه تا هنوز حفظ شده است میراث خون همین شهدا و مبارزین راه خداوند(ج) و وطن بشمار میآید.
از همینجا است که فرزندان اصیل و وارثین بالاستحقاق این سرزمین را تنها علمای دین مبارزین شهدا و بازماندگان صدیق راه ایشان می توان خواند که همواره در راه نجات این کشور تلاش ها نموده و جان باخته اند.
قابل ذکر است که همه اتباع یک کشور که در آن جا حیات بسر میبرند حق استفاده از آب و هوا و نعما و سایر امکانات آن زمین را دارند.
اما افتخارات عظیم تاریخی هر سرزمین تنها از آن کسانی است که همیشه بحیث مدافعین دین آزادی استقلال تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشور شان در عمل ثابت شده باشد.
از آنجا که این عزیزان حاملان پیام نور و دعوت بسوی خداوند(ج) آزادی و عزت اند بر همه انسان های مؤمن حقشناس و آزدیخواه و واجب است تا راه و فکر ایشان را عملا دنبال نمایند. و یا لااقل از تخریب همچو دعوت گران و آزدیخواهان بپرهیزند تا شامل فهرست بندگانی نا سپاس نگردند که بر پیامیران (ع) استهزاء مینمودند.
چه آزادی و اذیت علما و دعوتگران راه حق موجب نزول عذاب الهی در زمین می گردد.
متاسفانه بسی از کوردلان متعصب و خود خواه چه سنی چه شیعه هستند که بنابر ملحوظات خاص نه تنها همچو مخلصین دعوتگر را هرگز تائید و حمایت نکرده اند بلکه مانع کار دعوت و مجاهدت ایشان نیز شده اند.
دل این چنین صلحا و بزرگان دین و دعوت.

پاسخی بگذارید »

*

code