آخرين مطالب

اعتراض چهره های فرهنگی طی یک نامه سرگشاده به انتقال آرشیو افغان فیلم و فروش زمین آن به انگلیس

خبرگزاری شهید توانا سرطان ۱۰, ۱۳۹۷ 75 بازدید

رویا سادات، عتیق رحیمی، صدیق برمک، رهنورد زریاب، ممنون مقصودی، وسیمه بادغیسی، صحرا کریمی، لینا علم و اسد بدیع از جمله ۱۳۵ امضاکننده این نامه سرگشاده هستند.
افغان‌فیلم اصلی‌ترین نهاد دولتی سینمایی افغانستان است و آرشیو ۹۰ ساله این موسسه حاوی آثار مستند فراوانی است که از جنگ‌های  دهه ۹۰ میلادی و حاکمیت طالبان به صورت معجزه‌آسا نجات یافته است.

حالا گزارش شده که دولت افغانستان قرار است در اقدامی بی‌سابقه آرشیو “افغان فیلم” را به ارگ ریاست جمهوری انتقال دهد و زمین این نهاد سینمایی را به سفارت بریتانیا در کابل بفروشد.
منابع وزارت اطلاعات و فرهنگ با تایید این خبر گفته‌اند که “افغان فیلم” همچنان به عنوان یک نهاد باقی می‌ماند.
رسول باوری، دستیار وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان به بی‌بی‌سی گفت: “آرشیو افغان فیلم در هر جای افغانستان و در هر جای کابل که باشد، در شرق، غرب، جنوب، شمال یا هم در ارگ، مطابق طرزالعملی که داریم، از آن استفاده صورت گرفته می‌تواند، متاسفانه یک تعداد سیاسیون فعالیت‌های فرهنگی را برای اهداف سیاسی خود استفاده می‌کنند.”
در نامه سرگشاده چهره‌های فرهنگی افغانستان آمده که این تصمیم دولت “بدون مشورت، هم‌فکری و نظرخواهی از فیلم‌سازان و جامعه‌ فرهنگی-هنری افغانستان” گرفته شده و در آن ماهیت انتقال آرشیو “افغان فیلم”به “مکان غیرقابل دسترس و سیاسی” خلاف کنوانسیون میراث فرهنگی-معنوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونیسکو) عنوان شده است

افغان‌فیلم اصلی‌ترین نهاد دولتی سینمایی افغانستان است که در سال ۱۳۴۷ ایجاد شد
نویسندگان نامه گفته‌اند که انتقال آرشیو “افغان فیلم” به ارگ ریاست جمهوری، قابل دسترس بودن آن را برای فیلم‌سازان و پژوهشگران و رسانه‌های آزاد از بین می‌برد، چرا که دسترسی به منابع موجود در ارگ ریاست جمهوری برای همه مردم و رسانه‌ها فراهم نیست.
در نامه همچنین تاکید شده که انتقال آرشیو فیلم‌ها به عنوان یک میراث فرهنگی به یک مکان سیاسی،”به معنی کنترل داشتن دستگاه سیاسی قدرت بر فرهنگ و منابع تاریخی یک ملت محسوب می‌شود”.
دراین نامه گفته شده که انتقال آرشیو به ارگ، دسترسی و استفاده خصوصی از آن را برای “نزدیکان دستگاه قدرت” بیشتر فراهم می‌سازد.
در نامه آمده که “ابهامات زیادی در خصوص این تصمیم وجود دارد” و از رئیس جمهوری افغانستان خواسته شده تا در این مورد “به مردم، رسانه‌ها و جامعه فرهنگی و هنری افغانستان” توضیح ارائه کند.
موقف سفارت بریتانیا 
امضا کنندگان این نامه از دولت بریتانیا خواسته‌اند تا به آثار ملی و فرهنگی افغانستان احترام بگذارد و “از اهرم فشار برای مقاصد سیاسی استفاده نکند.”
در ادامه گفته شده بدون تعهدات لازم برای مکان جایگزین و احیای صنعت فیلم افغانستان، این تصمیم “خاطرات و تاثیرات نامطلوب و دوامدار را در ذهن جامعه فرهنگی-هنری و مردم افغانستان بجا خواهد گذاشت.”
سفارت بریتانیا در کابل به بی‌بی‌سی گفت: “ما با حکومت افغانستان در مورد آینده سفارت بریتانیا در کابل درحال گفت‌وگو هستیم. موقعیت سفارت توسط دولت افغانستان و مطابق قوانین آن مشخص خواهد شد. در جریان گفت‌وگو نمی‌توانیم درباره جزییات آن صحبت کنیم.”
در این نامه همچنین از دولت افغانستان خواسته شده تا روشن بسازد که “زمین “افغان فیلم” را با کدام شرایط و چه مبلغی برای ساخت سفارت بریتانیا در کابل به فروش رسانده است و پول فروش این مرکز هنری را در کجا هزینه می‌کند.”
در پایان هم راه حل‌های از سوی نویسندگان نامه پیشنهاد شده:

 • دولت باید مکانی را برای ساخت یک مرکز ملی فیلم‌سازی به “افغان فیلم” تعیین کند و طرح معماری آن را اجرایی سازد
  دولت بریتانیا باید در ساخت این مرکز فیلمسازی به افغانستان کمک کند
  تا ساخت ساختمان مرکز جدید “افغان فیلم” تمام آرشیو این موسسه در مرکز یونسکو در کابل نگهداری شود
  احیای “افغان فیلم” و داشتن استودیو و شهرک سینمایی در چارچوب “افغان فیلم” از ضرورت‌های سینمای افغانستان است
  موسسه “افغان فیلم” پس از احیا می‌تواند به یک نهاد درآمدزا و نیمه‌انتفاعی تبدیل شود
  “افغان فیلم” جدی

پاسخی بگذارید »

*

code