آخرين مطالب

آغاز نقطه عطفی جدید در حوزه مرزبانی افغانستان و ایران/ میزان ورود مواد مخدر به ایران به حداقل رسیده است

خبرگزاری شهید توانا سرطان ۸, ۱۳۹۷ 106 بازدید
ه دنبال مذاکرات دو روزه فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با مقام‌های وزارت دفاع کشور، به خصوص فرمانده نیروهای پولیس سرحدی در کابل، سردار قاسم رضایی، پس از دو سال توقف، از آغاز نقطه عطف جدیدی در حوزه مرزبانی دو کشور خبر داده و گفته است: با مسئولان حوزه مرزبانی افغانستان توافق شد تا با همکاری نزدیک و مدیریت یک‌پارچه، در ۹۴۵ کیلومتر مرز مشترک به شیوه‌یی عمل شود که در پایان سال جاری، شاهد یک مرز مشترک و نمونه بین دو کشور باشیم.
به گزارش خبرگزاری شهید توانا، به دنبال سفر دو روزه سه‌شنبه گذشته فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی ایران به کابل، دومین اجلاس مشترک مرزبانی افغانستان و ایران در کابل برگزار شد. پس از دو روز گفت‌وگوهای دو طرف، تیم مرزبانی ایران صبح روز گذشته(پنج‌شنبه، ۷ سرطان) کابل را ترک کرد.

در پایان این گفت‌وگوها سردار قاسم رضایی، فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی ایران در مورد نتیجه این گفت‌وگوها خاطرنشان کرد: در ۲ سال گذشته با توجه به مسائل داخلی افغانستان، روند همکاری‌ ها در حوزه مرزی دچار وقفه شد، اما با پی‌گیری مسئولان مرزبانی افغانستان این تعاملات از سرگرفته شد و در این راستا نقطه عطف جدیدی در حوزه مرزبانی آغاز شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به پروتکل های تعریف شده و معاهدات مرزی، باید مرزها با مشارکت دو طرف مدیریت شود که در همین راستا بر افزایش نیرو و افزایش امکانات به منظور ارتقای کیفیت مدیریت مرزی توافق شد.

رضایی عملکرد سال‌‌های اخیر مرزبانان افغانستان را خوب دانست و خاطرنشان کرد: همکاری‌ و مدیریت دو کشور در مرزها، سبب شده که میزان ورود مواد مخدر به ایران به حداقل برسد، اما بازهم نیاز است که این تعاملات و مدیریت‌های میدانی افزایش یابد تا دیگر شاهد حضور قاچاقچیان مواد مخدر در مرزهای مشترک نباشیم.

این مقام عالی مرزبانی ایران از نگاه عمیق مرزبانی دو کشور بر کنترل مرزها در آینده خبر داد و خاطرنشان کرد: این هماهنگی برآمده از شناخت عمیق دو طرف از مسائل مرزی و ماموریت ‌های تعریف شده است تا بتوانیم مرزهای مشترک را بهتر مدیریت کنیم. در گذرگاه های مرزی باید تسهیلات و زیرساخت ها فراهم و ابنیه‌هایی که برای خدمات دهی به مراجعان لازم است در هر دو سوی مرز ایجاد شود.

رضایی اظهار داشت: مقرر شد اولین نشست مسئولان مرزبانی ایران و افغانستان پس از این سفر در یکی از شهرهای مرزی و در استان سیستان و بلوچستان برگزار شود تا به صورت میدانی و مستقیم موضوعات و مسائل مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

وی به باز بودن سه دروازه مرزی برای فعالیت بازارچه های مرزی اشاره کرد و گفت: این فعالیت‌ های اقتصادی در راستای منافع ملی دو کشور است و منافع مرزنشینان را نیز تامین می‌کند که به همین منظور امیدواریم گذرگاه های رسمی دو کشور افزایش یابد.

فرمانده مرزبانی ایران افزود: مقرر شد با به روزرسانی فرایندهای مرزبانی، تسهیلات بیشتری ایجاد شود و دستگاه های ذیربط مانند وزارت‌های امورخارجه و داخله دو طرف برای ساماندهی میله‌های مرزی در اسرع وقت اقدام کنند.

وی گفت: تبادل اخبار و اطلاعات، جلوگیری از تردد غیرقانونی اتباع، ممانعت از ورود و خروج کالاهای ممنوع، نظارت موثر بر مرزها در برابر تروریست ها، رصد تحرکات، مدیریت لحظه‌ای و مکانی، اجرای گشت‌های همزمان در دو سوی مرز، تعریف خطوط ارتباط مستقیم در سطوح مختلف و انجام رفت و آمدهای مستمر مقامات مرزبانی میان تهران و کابل و فرماندهان مرزی در ولسوالی‌ها از دیگر توافقات انجام شده در این اجلاس بود.

این در حالی است که افغانستان و ایران در ولایت‌های هرات و خراسان رضوی، فراه و خراسان جنوبی، نیمروز و سیستان و بلوچستان به طول ۹۴۵ کیلومتر مرز مشترک دارند و گذرگاه‌های اسلام‌قلعه ـ دوغارون، زرنج ـ زابل در سیستان و بلوچستان و خواجه ابونصر فراهی ـ یزدان در خراسان جنوبی از مهمترین معابر مرزی دو کشور است.

پاسخی بگذارید »

*

code