آخرين مطالب

دولت ها : آینه تمام نمای ملت هاست

خبرگزاری شهید توانا سرطان ۸, ۱۳۹۷ 107 بازدید

هر ملت سزاوار همان دولتی است که آن را دارد.
در انتخابات از کسی حمایت کنید که سزاوار حمایت باشد.
انسان های هدفمند از شخصیت های پاک و بابصیرت حمایت می کنند ، انسان های کثیف از چهره های کثیف و ظالم حمایت می نمایند .

عبدالروف توانا در خطبه های نماز جمعه این هفته پیرامون تعیین سرنوشت و حفظ امانت ها در مسجد جامع گذر خانقاسخنرانی نمود.
موصوف گفت :
اگر بخواهیم دولت مقتدر و نمایندگان که به شان کشور عزیزمان داشته باشیم، نخست مردم از زندان ظالمان از خدا ناترس آزاد شوند، زمینه ساختن ملت در کشور مساعد گردد .
طوری که تاریخ ثابت نموده است ملت های بیدار و بابصیرت، دولت های مقتدر خوب و ملت های عقب ماند دولت بد و ضعیف را انتخاب می نمایند.
منشی شورای علما فرمود :
هر ملت سزاوار همان دولتی است که آن را دارد.

اگر اغلب شهروندان و یا اعضای جمعیت یک سرزمین؛ خوب و منظبط، تحصیل‌یافته و مسئولیت‌پذیر، کوشا و بیدار، باورمند به ارزش‌های اسلامی باشند، بدیهی است که این صفات آنان در ایجاد یک دولت مدنی، مسئول، پاسخگو، قانونمدار، مترقی و کارآمد بسیار مؤثر می‌باشد. برعکس اگر اکثر شهروندان یک جامعه در خواب گران باشند، متعصب و مصرفی، بی‌سواد، مسئولیت‌گریز و بی‌باور به قانون باشند، دولت نیز همین ویژه‌گی‌های بد را به خود می‌گیرد.
شهروندانی که دارای صفات خوب هستند از ظرفیت‌های بالایی برخوردارند و خواهان عملکردی از دولت هستند که در راستای انتظارات آنان می‌باشد. آنان به منظور برآورده‌شدن انتظاراتی که ناشی از صفات آنان است، دولت را همکاری می‌کند و اگر ضرورت باشد منتقد دولت می‌باشند. شهروندان خوب دولتی را می‌خواهند که لیاقت آنان را داشته باشند و این خواست آنان منطقی و ناشی از واقعیت‌ها است.
اساساً و قاعدتاً دولت بد و ناکارآمد در جوامعی که اغلب شهروندان آن تفکرات مدنی و ظرفیت‌های عالی علمی و فکری دارند، بوجود نمی‌آید.
وی گفت : هرگاه خواسته باشیم دولت کارآمدتر و بهتری در افغانستان بوجود آید، باید که وضعیت عمومی مردم تغییر کند تا این تغییرات بر ارگانیسم دولت هم تأثیر کند.
در واقع، ملت اساس و منشاء است.
متاسفانه تا هنوز در افغانستان از دید متفکران و دانشمندان ملت وجود ندارد، اما همین ملیت‌های پراکنده در کشور تأثیر خود را بر چگونگی وضعیت دولت داشته است. چون ملت در افغانستان وجود ندارد، دولت ملی هم وجود ندارد. همانطوری که در جامعه شکاف طبقاتی وجود دارد در دولت هم گروه‌بندی‌های سیاسی قومی و مذهبی وجود دارد.
راه حل معضل دولت و نظام سیاسی در افغانستان زمانی ممکن است که نخست برنامه‌ ملت‌ سازی تحقق یابد تا ملیت‌های موجود توسط عوامل عینی و ذهنی شکل‌دهنده ملت، یک جمع واحد شوند و احساس همبستگی، درد مشترک و کار مشترک در میان مردم بوجود آید. این همبستگی اگر در میان ملت بوجود آید، میان قوای دولت و ارگان‌های آن هم همبستگی را در پی خواهد آورد. خلاصه باید گفت که فرایند دولت‌سازی بستگی کامل به فرایند ملت‌سازی دارد.
باید بیشتر بر روی مردم افغانستان سرمایه‌گذاری صورت گیرد. تا افکار ورفتار مردم ما تغییر نیابد، محال است که دولت خوب، دموکرات، قوی و قانونمدار در کشور ایجاد شود. به منظور تغییر، باید که سطح دانش و فرهنگ عمومی مردم بالا برده شود، احساس مسئولیت‌پذیری، تحمل و مدارا و اراده مردم در برابر موانع و مشکلات تقویت گردد. تا زمانی که مردم افغانستان پرسشگر نباشند، دولت افغانستان پاسخگو نخواهد بود.
استاد توانا فرمود :
اگر بخواهیم به صورت همیشگی از بحران عبور کنیم آحاد جامعه تمام تلاش شان را در جهت شکل گرفتن ملت واحد در کشور واحد داشته باشیم در غیر آن هیچ گاه دولت واقعی نخواهیم داشت .

پاسخی بگذارید »

*

code