آخرين مطالب

رشد اقتصادی افغانستان طی دو سال آینده ۲.۵ درصد می باشد

خبرگزاری شهید توانا حمل ۲۳, ۱۳۹۷ 144 بازدید

به گزارش خبرگزاری شهید توانا، گزارش تازه‌ی این سازمان نشان می‌دهد که که رقم رشد اقتصادی افغانستان مانند سال گذشته‌ی میلادی در این دو سال ۲.۵ درصد خواهد ماند.
در این گزارش آمده است که رشد اقتصادی افغانستان از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ ؛ از ۲.۴ درصد به ۲.۵ درصد نیز بسیار کم بود و اوضاع نابسامان سیاسی و وخامت اوضاع امنیتی بر اقتصاد کشور تاثیرهای ناگوار داشته است.
بانک آسیایی به حکومت افغانستان توصیه کرده است که برای داشتن رشد اقتصادی بهتر، زمینه را برای سرمایه گذاری‌های خصوصی بیشتر فراهم کند.
این نهاد بهبود چارچوب‌های قانونی، ترتیب راهبرد برای ترویج سرمایه گذاری و ادامه‌ی تلاش‌ها برای اتصال منطقه‌ای را برای رسیدن به این هدف پیشنهاد کرده است.
سمویل تومیوا، رییس بانک توسعه‌ی آسیایی گفته است که این نهاد به عنوان بزرگترین همکار افغانستان در رشد و توسعه‌ی زیربناها و همکاری‌های منطقه‌ای، متعهد به ادامه‌ی کمک و همکاری با این کشور در عرصه‌ی کاهش میزان فقر و رشد اقتصادی می‌باشد.
گزارش سالانه‌ی رشد اقتصادی افغانستان هر سال بعد از ارزیابی و تحقیق کارشناسان امور اقتصادی بانک توسعه‌ی آسیایی در آغاز سال خورشیدی همگانی می‌شود. این گزارش در نتیجه‌ی دیدارهای رو در رو با سرمایه گذاران، سیاست مداران و تحلیل اوضاع کنونی و دورنمای سیاسی این کشور ترتیب می‌شود.
بانک توسعه آسیایی گفته است که هنوز هم نبود امنیت و کشمکش‌های سیاسی از مهمترین چالش‌ها در برابر اقتصاد افغانستان است.
در خبرنامه‌ی این نهاد آمده است: “امنیت افغانستان به ویژه کابل ناپایدار است و احتمالن این کشور به دلیل تنش‌های سیاسی در حکومت وحدت ملی، نابسامانی اوضاع سیاسی بیشتری را تجربه کند.”
این نهاد به انتخابات مجلس نمایندگان و انتخابات ریاست جمهوری پیشرو اشاره کرده و گفته است که ممکن هر دو دوره‌ی انتخابات تاثیرهای بر کندی فعالیت‌های تجارتی داشته باشد.
بانک توسعه‌ی آسیایی مشخصن به کم شدن احتمالی میزان سرمایه‌گذاری‌ها اشاره کرده و گفته است که سرمایه گذاران برای گسترش فعالیت‌های‌شان منتظر بهتر شدن اوضاع امنیتی و مشخص شدن نتایج انتخابات خواهند بود.
انتخابات پارلمانی افغانستان قرار است در ماه میزان امسال و انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده برگزار شود.
تلویزیون یک نوشت،  پنج ماه پیش بانک جهانی گفته بود که رشد اقتصادی افغانستان در سال ۲۰۱۸ میلادی در صورتی که وضعیت امنیتی بدتر نشود به ۳.۲ درصد می‌رسد.
شوبهم چودری، رییس بانک جهانی در افغانستان گفته بود: “در سه تا چهار سال آینده کارهایی را می‌توان انجام داد که رشد اقتصادی افغانستان به ۴ تا ۵ درصد برسد”.

پاسخی بگذارید »

*

code