آخرين مطالب

دهلیز اقتصادی چین-پاکستان به افغانستان نیز گسترش می‌یابد

خبرگزاری شهید توانا حمل ۲۱, ۱۳۹۷ 151 بازدید

به گزارش  خبرگزاری شهید توانا، سخنگوی وزارت تجارت و صنایع افغانستان می‎گوید، از هر پروژه که منفعت عامه در آن باشد به‌خصوص پروژه بزرگ منطقه‌ای «CPEC» سیپیک که افغانستان شامل آن می‎شود، حمایت می‎کنیم.
مسافر قوقندی امروز گفت که پروژه سیپیک وصل شدن منطقه است و به دلیل این‎که وصل شدن به منطقه به نفع افغانستان است از آن حمایت می‎کند.

وی به رادیو آزادی گفت:”منافع ما وصل شدن در منطقه است و مطمئن هستم که در هر پروژه که منافع افغانستان باشد، چون ما یک کشور محاط به خشکه هستیم از آن استقبال می‎کنیم و در عملی شدن آن و تأکید بر منافع خود در آن پروژه شریک می‎شویم.”
آقای قوقندی می‎گوید، شامل شدن افغانستان در این پروژه به نفع کشورهای منطقه است و با در نظرداشت اهمیت جغرافیایی که افغانستان دارد، آنان می‎خواهند تا افغانستان هم شامل این پروژه شود.
به‌گفته آقای قوقندی، به‌خاطر مصونیت منافع افغانستان در پروژه سیپیک نشست‎های زیادی برگزار شده و هنوز هم بحث‎ها در زمینه جریان دارد.
این پلان برای بار اول در ماه دسمبر سال گذشته از سوی آقای وانگ ای وزیر خارجه چین در نشستی با رقیبان افغان و پاکستانی مطرح گردید.
این در حالیست که گزارش رقابتی آسیا که روز یکشنبه منتشر شده نشان می‎دهد که در نشست «BFA» چین برای آسیا تصمیم گرفته شده تا دهلیز اقتصادی چین-پاکستان به افغانستان نیز گسترش یابد.
سیپیک یا دهلیز اقتصادی چین-پاکستان طرحیست که چین را با کشورهای آسیایی، اروپا، خاور میانه و افریقا وصل می‎کند و به یک شبکه گسترده تدارکاتی و حمل و نقل مبدل خواهد شد که از اهمیت بلند برای چین برخوردار است.

پاسخی بگذارید »

*

code