آخرين مطالب

اولین نمایشگاه دائمی کتاب در مزارشریف گشایش یافت

خبرگزاری شهید توانا حمل ۲۱, ۱۳۹۷ 151 بازدید

اولین نمایشگاه دائمی کتاب با ۲۰ هزار جلد کتاب تحت نام “شهر کتاب بلخ” به هدف ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی امروز دوشنبه ۲۰ حمل در شهر مزارشریف افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری شهید توانا، فردین فردوس مسئول عمومی شهر کتاب بلخ میگوید: در این کتابخانه بیش از ۲۰ هزار جلد کتاب از  ۵۱ بخش و به ده زبان موجود است که به هزینه ۵۰۰ هزار دالر ساخته شده است.

وی هدف از گشایش این نمایشگاه را ترویج فرهنگ مطالعه و فراهم کردن کتاب به متقاضیان بیان نمود و گفت: ما با ایجاد این نمایشگاه برای متقاضیان و علاقه مندان کتاب خواستیم فرصتی را فراهم کرده باشیم تا آنها با آمدن در این فضا با فکر آرام، به کتابهای دلخواه خودشان دسترسی و مطالعه نمایند.

همچنین شماری از اشتراک کنندگان که در افتتاح این نمایشگاه شرکت نموده بودند از گشایش این نمایشگاه استقبال کردند.

با این حال صالح محمد خلیق؛ رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بلخ در مورد آمار کتابخانها در این ولایت گفت: در ولایت بلخ بیش از ۶۰ کتابخانه موجود است که اکثریت آن مربوط به نهادها، مؤسسه های اجتماعی و فرهنگی، ادارات دولتی و خصوصی است.

وی در ادامه ضمن بیان اینکه فرهنگ مطالعه کتاب در ولایت بلخ نسبت به سال های قبل خوبتر شده است تصریح کرد: ایجاد چنین نمایشگاه های دائمی کتاب، زمینه مطالعه را فراهم کرده و باعث می گردد تا جوانان و علاقمندان مطالعه در فضای آرام و رایگان  مطالعه کنند.

در همین حال شیر احمد سعیدی رییس ناشران افغانستان میگوید: کتابخوانی در افغانستان در حال رشد است.

وی هم چنان در مورد آمار کتابخانه ها اظهار داشت: در سطح کشور بیش از ۳صد کتاب فروشی فعال است و این رقم در سال های آینده بیشتر خواهد شد.

پاسخی بگذارید »

*

code