آخرين مطالب

۱۳میلیون نفر در افغانستان مصونیت غذایی ندارند/ وضعیت هشت میلیون نفر حاد می باشد

خبرگزاری شهید توانا حمل ۱۴, ۱۳۹۷ 181 بازدید

به گزارش  خبرگزاری شهید توانا،سازمان جهانی غذا نسبت به افزایش این رقم در سال‌های آینده نیز هشدار داده می‌گوید که سه سال پیش این رقم حدود ۹ میلیون نفر بود.
دیوید بیزلی، مدیر اجرایی برنامه‌جهانی غذایی سازمان ملل در یک نشست خبری در کابل گفت که از مجموع ۱۳ میلیون تن، هشت میلیون آن با نداشتن امنیت حاد غذایی رو به رو هستند.
آقای بیزلی می‌گوید که این هشت میلیون تن نمی‌دانند که غذای بعدی آنان چطور تأمین خواهد شد.
او گفت که بی‌ثباتی، جنگ، خشک‌سالی، تغییر اقلیم، وضعیت شکننده‌ی افغانستان و برگشت مهاجران از کشورهای دیگر عامل‌های افزایش میزان نبود مصونیت غذایی در طول سه سال گذشته بوده است.
وی  روز گذشته هشدار داد که اگر به این موضوع رسیدگی نشود، نبود امنیت غذای می‌تواند باعث ایجاد مشکل‌ها و مهاجرت‌های جدید در افغانستان شود.
به گفته‌ی این مقام ارشد سازمان ملل، برای مقابله با عدم مصونیت غذایی و کمک به نزدیک سه میلیون تن در افغانستان، این برنامه نیاز به ۱۸۴ میلیون دالر دارد.
امنیت غذایی یکی از هدف‌های سند توسعه‌ی هزاره سوم سازمان ملل متحد است که حکومت افغانستان در سال ۲۰۰۴ این سند را امضا کرد و متعهد شد که تا سال ۲۰۲۰ به هدف‌های ۸ گانه آن دست یابد و مصونیت غذایی که از مهم‌ترین هدف این سند است آن را برای مردم تأمین کند.
این در حالی است که پیش از این مقام‌های حکومت افغانستان نیز از عدم مصونیت غذایی مردم در کشور ابراز نگرانی کرده‌ بودند.
عبدالله عبدالله، رییس‌اجراییه گفته بود که ۳۳ درصد مردم افغانستان مصونیت غذایی ندارند.

پاسخی بگذارید »

*

code