آخرين مطالب

مجازات تلف نمودن وقت مردم به مراتب سنگین تر از سرقت اموال آنها است

خبرگزاری شهید توانا حوت ۱۹, ۱۳۹۶ 105 بازدید

خداوند از کسی که وقت خود را تلف می کند متنفر است.
انسان در قیامت از حسرت لحظه هایی که گناه نبوده، ولی از آن استفاده مناسبی نیز نکرده انگشتان خود را در دهان می جود.
به گزارش خبرگزاری شهید توانا، عبدالروف توانا پیرامون اهمیت وقت در خطبه های نماز جمعه در مسجد جامع کارته مندوی شهر مزار شریف در این هفته سخنرانی نمود که به صورت موجز خدمت خوانندگان عزیز عبارتند از است!
توانا گفت ! هیچ نعمتی در زندگی انسان بالاتر و با ارزشتر از وقت نیست .
انسان مسلمان باید، تمام همت و تلاش خود را برای زمان حال به کار ببنددو از گذشته ها عبرت و پند بگیرد و در کوشش برای ساختن آینده باشد.
وی گفت ! عمر بدون شک ارزشمندترین دارایی انسان است، چرا که هرگز قابل برگشت نیست و بازتولید نمی شود.
وقت را نه توان به کسی داد و نه می توان از کسی قرض گرفت. عمر تنها ماشینی که دنده عقب ندارد. فقط می توان از زمان به نحو احسن استفاده کرد. وقت تنها دارایی مشترک بین انسانهاست که برخی درست از آن بهره می برند و حتی ثانیه ها برایشان ارزشمند است و در ثانیه ها موفقیت خود را مشاهده می کنند.
ولی برای برخی روزها و ماهها و سال ها و کل عمر ارزشی ندارد.

ما فقط یک بار حق زیستن داریم و دیگر فرصت دومی برایمان نخواهد بود.
هر چه صحیح تر از وقت استفاده کنیم، برنده تر هستیم.
منشی شورای علما فرمود!
پیامبر بزرگوار اسلام (ص) می فرمایند: در ایام زندگی، لحظه های الهی وجود دارد. در کمین آن فرصت ها باشیم و از آن استفاده کنیم.
مهم‌ترین چیز در زند‌گی انسان که از ارزش والایی برخوردار است، وقت است. در واقع شیرازه حیات ما را تشکیل می‌دهد. ارزش وقت از آن جا دانسته می‌شود که خداوند در قرآن کریم سوره‌ ای را به نام “العصر” فرستاده و در جاهای دیگر به برهه‌هایی از زمان اشاراتی داشته است.
در احادیث نیز داریم که رسول‌ اکرم(ص) فرمودند:
در روز قیامت از عمر انسان به طور عموم و از جوانی به طور خصوص پرسیده می‌شود که در چه راهی سپری شده و فرمودند: فراغت را قبل از این که مشغول شوی غنیمت بشمار.
اولین و مهمترین وظیفه انسان مسلمان در برابر وقت خویش آن است که آن را حفظ کرده و مراقب و مواظب آن باشد، باید بیشتر از مال از وقت مراقبت کرد، زیرا مال دوباره به دست می آید، ولی وقت بازگشت ندارد. باید از آن در مواردی که به سود سعادت خود و رشد و ترقی روحی و مادی آن باشد صرف کند و از آن بهره گیرد.
توانا گفت!

شایسته است که مومن و مسلمان از مرور گذشت ایام برای نفس خویش عبرت اندوزد و پند گیرد، زیرا روز ها وشب ها هر تازه ای را کهنه و هر دوری را نزدیک می کند و عمرها را در می نوردند و کودکان را پیر و پیران را به فنا و نیستی می کشاند. همانا مومن نباید از این شب و روز غافل باشد، بلکه باید به تفکر پردازد و عبرت گیرد.

همچنین لازم است که انسان نگرش صحیح و درست و توجه به گذشته داشته باشد تا از رویدادها و سرنوشت ملل گذشته و سنت الهی درباره آنان عبرت بگیرد، چون گذشته ظرف رویدادها و گنجینه عبرت ها است. همچنین ضروری است که انسان توجهی به آینده داشته باشد، زیرا انسان بر حسب فطرت به آینده بسته شده و نمی تواند از آن غفلت کند. اما نکته مهم این است که انسان باید در حال زندگی کند و تمام همت خود را برای زمان حال به کار برد و تنها از گذشته عبرت و پند گرفته و در تلاش برای ساختن آینده باشد.
در حدیثی آمده است: خداوند از کسی که وقت خود را تلف می کند متنفر است. و از رسول اکرم (ص) نیز نقل شده است: انسان در قیامت از حسرت لحظه هایی که گناه نبوده، ولی از آن استفاده مناسبی نیز نکرده انگشتان خود را در دهان می جود، ولی از شدت حیرت و ناراحتی متوجه آن نمی شود.
چگونگی استفاده بهینه از وقت به این است که انسان با برنامه‌ریزی صحیح، کارهای مثبت خود را با تنظیم خاصی بین ساعات شبانه روز تقسیم کند و هر ساعت یا هر چند ساعت را برای انجام کاری قرار داده و به این برنامه و نظم ادامه دهد، به گونه ‏ای که اگر روزی در نظم و برنامه ‏اش خللی وارد شد احساس چالش و کمبود کرده و به جبران آن بپردازد.
ریس کانون فرهنگی شهید توانا گفت !
آنهای که زمان را مدیریت و از آن استفاده بهینه نموده ،چالش ها را به فرصت ها تبدیل می نمایند همواره در زندگی موفق می باشند.
یگانه آفت انسان عدم فرصت شناسی و تلف نمودن وقت است.
اگر وقت مدیریت نکنیم وقت ما را مدیربت خواهد کرد که هر گز جبران نخواهد گردید.
منشی شورای علما گفت !
در کشور ما متاسفانه کفران نعمت های پروردگار به وفور مشاهده می گردد .
وقت یکی از مهمترین نعمات خدای متعال است که از طرف اکثریت کفران می گردد، طوری که در همایش ها مشاهده می گرددوقت اکثرا با هدر می رود.
زمان خبری ساعت ۸ بجه است اما محافل ۱۱ بجه اغاز می گردد ، ۳ ساعت وقت مردم تلف می شود.
با صراحت اعلام می کنم جرم انهای که وقت مردم را تلف می کنند به مراتب از جرم آنهای است که مال مردم را سرقت می نمایند .
بیایم فرهنگ پاسداری از نعمت وقت را در تمام شون زندگی نهادینه نمایم و ار تلف شدن وقت دیگران اجتناب کنیم .

پاسخی بگذارید »

*

code