آخرين مطالب

پاکستان: بازار محصولات پاکستانی در افغانستان به نصف کاهش یافته است

خبرگزاری شهید توانا حوت ۱۴, ۱۳۹۶ 127 بازدید

به گزارش خبرگزاری شهید توانا، آقای موتیوالا که به تازگی از کابل بازدید کرده، افزوده است که نفوذ هند و چین در بازارهای افغانستان، بازار کالاهای پاکستانی را در افغانستان محدود کرده و به ویژه هند به صورت چشمگیری صادرات اش را به افغانستان افزایش داده است.
به گفته آقای موتیوالا میزان تجارت پاکستان با افغانستان طی دو سال گذشته از ۲.۷ میلیارد دالر امریکایی به ۲.۲ میلیارد کاهش یافته و پاکستان حتی بازار کالاهای صادراتی سنتی اش مثل آرد، لباس های زنانه و مردانه و گوشت سرخ را نیز از دست داده است.
در گزارش روزنامه پاکستان داون همچنین آمده است که پیش از این، همه‌ساله هزاران افغان به‌خاطر تداوی و معالجه وارد پیشاور می‌شدند؛ اما حالا اکثریت افغان‌ها به دلیل معالجه بهتر و ارزانتر، هند را ترجیح می‌دهند.
از طرف دیگر، این روزنامه به نقل از بانک دولتی پاکستان نگاشته است که واردات این کشور از افغانستان در مقایسه با ۴۰ میلیون دالر در سال مالی ۲۰۱۶ به ۶۸ میلیون دالر در سال مالی ۲۰۱۷ افزایش یافته است.
تجارت میان پاکستان و افغانستان پس از آن رو به کاهش گذاشت که تنش های سیاسی میان کابل و اسلام آباد بر سر تشویق گروه طالبان به صلح بالا گرفت.
این تنش ها همچنان پا بر جاست و رییس جمهور غنی پس از ارائه طرح پیشنهادی صلح به طالبان از اسلام آباد خواسته است تا روشی عقلانی را در این مورد در پیش بگیرد.

پاسخی بگذارید »

*

code