آخرين مطالب

ثبت‌شدن بیش‌از ۱۶۰شرکت کشور در بندر چابهار

خبرگزاری شهید توانا دلو ۲۳, ۱۳۹۶ 93 بازدید

مقام‌های ایرانی می‌گویند که برای ایجاد سهولت‌های بیشتر برای افغانان در منطقۀ آزاد چابهار، امتیازهایی ویژۀ درنظرگرفته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری شهید توانا؛ مسؤولان سفارت ایران در کابل می‌گویند که از حدود ۵۰۰شرکتی‌که تاکنون برای آغاز کار در منطقۀ آزاد چابهار ثبت شده‌اند، ۱۶۵شرکت آن از افغانستان استند.

این مسؤولان با خوشبینی به علاقمندی سرمایه‌گذاران افغان به سرمایه‌گذاری در منطقۀ آزاد چابهار می‌گویند که تلاش می‌شود برای ایجاد سهولت‌های بیشتری حمل‌ونقل به چابهار، پروازهای مستقیم افغانستان چابهار آغاز شوند.

صدیق‌قاسمی زاکری، مستشاراقتصادی سفارت ایران در کابل، می‌گوید: «ما تلاش داریم که پروازهای افغانستان -چابهار و دبی نیز آغاز شوند تا دست‌رسی این بازرگانان به بازارها، ساده شود.»

در همین‌حال، وزارت تجارت و صنایع می‌گوید که درحال حاضر شماری از شرکت‌های افغانی در بندر چابهار به‌کار آغاز کرده‌اند.

یحی اخلاقی،  رییس ترانزیتی وزارت تجارت و صنایع، می‌گوید: «درحال حاضر، مشکلات ویزه بازرگانان افغانستان در ایران نیز حل شده‌اند و تلاش می‌شود که امتیازهایی بیشتری به بازرگانان ما داده شوند.»

بندر چابهار از نزدیک‌ترین بندرهای دریایی برای افغانستان به‌شمار می‌رود.

شماری‌از بازرگانان با درنظرداشت مشکلات در راه‌های پاکستان می‌گویند که احتمال دارد در درازمدت بندر چابهار مهم‎ترین راه واردات و صادرات کالاها برای افغانستان و منطقه باشد.

ازسویی‌هم، هرچند بندر چابهار یک بندر تازه است و کمبودهایی را دارد، این بندر در منطقۀ آزاد چابهار واقع است ازهمین‌رو، ایران و هند تلاش دارند که برای رونق‌دادن این بندر، امتیازهایی بیشتری را در اختیار بازرگانان افغان قرار دهند.

پاسخی بگذارید »

*

code