آخرين مطالب

فایبر نوری؛ پروژه ناکامِ با میلیون‌ها دالر هزینه

خبرگزاری شهید توانا دلو ۲۰, ۱۳۹۶ 81 بازدید

با آنکه میلیونها دالر صرف خدمات انترنتی فایبر نوری شده است اما شهروندان بامیان و برخی از مسئولان محلی بامیان به ناکامی این پروژه اعتراف کرده اند.

تعدادی از کاربران و استفاده کننده های انترنت در بامیان می‌گویند، با آنکه یکسال از عرضه ارایه خدمات انترنت از طریق فایبر نوری در بامیان می‌گذرد اما تاکنون مشکلات انترنت در بامیان همچنان حل نشده است.

نبود شبکه های مخابراتی و انترنت در سطح ولایت بامیان از جمله چالش‌های جدی برای شهروندان بامیان محسوب می‌شود که با آمدن فایبر نوری شهروندان بامیان از حل مشکلات در عرضه خدمات انترنتی ابراز امیدواری می‌کردند.

اما با گذشت نزدیک به یک‌سال از عرضه خدمات انترنت از طریق فایبر نوری از طریق انترنت همچنان این مشکلات برطرف نشده است.

بر اساس معلومات ارایه شده از سوی مسئولان ریاست مخابرات ولایت بامیان، فایبر نوری به طول ۱۷۸ کیلومتر از مسیر ولسوالی دره صوف الی ولسوالی یکاولنگ (۱,۴۶۸,۰۰۰) دالر آمریکایی و به طول ۴۵ کیلومتر از ولسوالی شیبر الی مرکز بامیان بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار دالر آمریکایی هزینه برداشته است.

عزیز الله حمیدی؛ رییس مخاربرات ولایت بامیان در گفتگو با خبرنگار صدای افغان(آوا) می‌گوید: “دسترسی به خدمات انترنتی یکی از مشکلاتی است که تمام شهروندان کشور با آن مواجه بوده و تمام امیدواری ها بر این بود که با تمدید کیبل فایبر نوری انترنت تقویت شده و قیمت انترنت نیز کاهش پیدا کند‌. اما متاسفانه پروژه فایبر نوری که با هزینه بسیار سنگینی که به راه افتاد و ختم شد دچار مشکل جدیِ شد. و آن اینکه کیبل فایبر نوری همواره از سوی برخی از افراد زورمند و غیر مسئول در ساحات مختلف قطع می‌شود.”

به گفته رییس مخابرات ولایت بامیان؛ چندین ماه هست که کیبل فایبر نوری در منطقه “فوری‌جر” ولسوالی غوربند ولایت پروان قطع شده و هرچند وزارت مخابرات تلاش کرد اما تا اکنون موفق به وصل دوباره آن نشده است.

وی افزود، “با توجه به مشکلات پیش آمده وزارت مخابرات مجبور شد تا انترنت مورد ضرورت خود را از طریق کیبل فایبر نوری از ولایات شمال کشور بگیرد که بنا به مسافت زیاد و طویل بودن این مسیر کیفیت انترنت نیز پایین آمده و مشکلات مردم این ولایت را حل نکرده است.”

خیرالله حمیدی؛ مسئول شبکه افغان تلی‌کام در بامیان می‌گوید: ” تمدید کیبل فایبر نوری در بامیان به طول تقریبا ۳۰۰ کیلومتر می‌باشد که در مرکز بامیان و ولسوالی یکاولنگ این ولایت فعلاً فعال بوده و خدمات انترنتی ۳G را ارایه میکند.”

وی در خصوص قطع کیبل فایبر نوری از مسیر ولسوالی غوربند ولایت پروان می‌گوید:” کمپنی که مسئول تمدید پروژه فایبر نوری بامیان_ کابل را به عهده داشت کمپنی(JHI) که یک کمپنی پاکستانی بود، این کمپنی کار این پروژه را به عهده شخصی بنام آصف نوری گذاشته بود اما متاسفانه وی در بسا موارد پول کارگران را پرداخت نکرد و پس از تکمیل این پروژه و وصل کیبل فایبر نوری بامیان به کابل این پروژه تسلیم داده شد.

با آنکه مردم بارها به خاطر پرداخت پول شان به وزارت مخابرات مراجعه کردند اما جواب قانع کننده‌ای را از سوی مسئولان دریافت نکرده و در نهایت کیبل فایبر نوری را قطع کردند.”

با این حال برخی از شهروندان بامیان مسئولان محلی ولایت پروان را به بی‌کفایتی متهم کرده می‌گویند که با گذشت نزدیک به یکسال اداره محلی این ولایت هیچ اقدامی در راستای وصل دوباره کیبل فایبر نوری نکرده اند.

محمد جواد؛ یکی از فعالین مدنی بامیان می‌گوید:” با گذشت چندین ماه از قطع کیبل فایبر نوری از سوی افراد مسلح غیر مسئول به نام پسران معلم غفور، متاسفانه اداره محلی و نیروهای امنیتی پروان اقدامی در این زمینه نکرده و این موضوع نمایانگر ضعف در حکومت محلی این ولایت می‌باشد.”

این فعال مدنی بامیان مسئولان محلی بامیان را نیز به بی‌کفایتی متهم کرده می‌گوید اداره محلی بامیان باید در این زمینه با اداره محلی پروان هماهنگ عمل کنند.

وحیده شهکار؛ سخنگویی اداره محلی پروان اما به آوا می‌گوید:” اداره محلی پروان همواره در این زمینه تلاش کرده است و به زودی با حل این مشکلات انترنت بامیان وصل خواهد شد.”

سخنگوی ولایت پروان جزئیات بیشتری در رابطه به این موضوع ارایه نکرد.

هرچند خوش‌بینی هایی با وصل شدن کیبل فایبر نوری در زمینه بهبود خدمات انترنتی وجود دارد اما با توجه به نوار مرزی های بامیان که کیبل فایبر نوری از ساحات نا امن به بامیان منتقل شده است نگرانی هایی را برای شهروندان بوجود آورده است.

به گفته عزیزالله حمیدی؛ رییس مخابرات بامیان در گفتگو با خبرنگار آوا می‌گوید:” متاسفانه با توجه به نوار مرزی نا امن بامیان و ساحات نا امنی که کیبل نوری از این ساحات وارد بامیان شده است نگرانی هایی از بابت قطع لین فایبر نوری وجود دارد و چندین بار نیز از ساحات مختلف قطع شده است.”

به گفته آقای حمیدی، عبور کیبل فایبر نوری از ساحات دره صوف و دره غوربند که ساحات نسبتاً نا امن محسوب میشود، نگرانی هایی را به بار آورده است.

وی افزود، “چون گهگاهی بعضی از قسمت های این ساحه از کنترول دولت خارج شده و تحت کنترول گروه های مخالف دولت می‌باشد احتمال اینکه آنان کیبل فایبر نوری را قطع نمایند نیز وجود دارد.”

از سویی هم تعدادی از شهروندان بامیان از مسئولان محلی بامیان می‌خواهند تا در زمینه بهبود خدمات انترنتی تلاش کرده و به مشکلات آنان توجه جدی نمایند.

این شهروندان خواهان عرضه خدمات بهتر انترنتی از طریق فایبر نوری شده اند.

بیش از ۴ میلیون دالر امریکایی جهت ارایه خدمات انترنتی از طریق کیبل فایبر نوری در بامیان به مصرف رسیده است اما هنوز هم شهروندان بامیان از پایین بودن کیفیت خدمات انترنتی شکایت داشته و خواهان حل این مشکلات شان می‌باشند.

پاسخی بگذارید »

*

code