آخرين مطالب

معاون دوم رئیس جمهور: موارد زیادی از مفاد قانون اساسی تطبیق نشده اند/ موافقت نامه تشکیل حکومت وحدت ملی نباید بعنوان لغو یا تعویق قانون اساسی تلقی شود

خبرگزاری شهید توانا جدی ۱۹, ۱۳۹۶ 66 بازدید

برقپروژۀ تولید ۳۰ میگاوات برق خورشیدی ولایت قندهار در شورای عالی اقتصادی، تصویب شد.
سخن‌گوی وزارت مالیه می‌گوید که با امضاء‌شدن پیمان این پروژه با دو شرکت برندۀ این پروژه، کار این پروژه‌ها به‌زودی آغاز خواهد شد.
ازسویی‌هم، شرکت برشنا می‌گوید که پس از بهره‌برداری این پروژه، برق تولیدشده از دستگاه‌های تولید برق خورشیدی کندهار به پارک‎های صنعتی کندهار، توزیع خواهند شد.

سخن‌گوی وزارت مالیه می‌گوید که در بیستمین جلسۀ شورای عالی اقتصادی، پروژه تولید سی میگاوات برق خورشیدی ولایت قندهار، ساخت کانال زمینداور ولایت هلمند و پروژۀ ساخت توقفگاه‌های کنار جاده در شهر کابل با سرمایه‌گذاری مشترک بخش خصوصی و دولت به بحث گرفته شده‌اند که از این میان، پروژۀ تولید برق خورشیدی قندهار با دو شرکت ترکی و افغانی، تأیید شده‌اند.

او هزینۀ این پروژه را که در یک‌سال آینده پس از امضاء پیمان‌ها عملی خواهند شد، سی و نُه میلیون دالر می‌گوید.

اجمل‌حمید عبدالرحیم‌زی، سخن‌گوی وزارت مالیه، گفت: «از راه این پروژه ما می‌توانیم درعوض برق حرارتی، از برق خورشیدی که بهای آن کمتر است، استفاده کنیم. دوم این‌که، این یک سرمایه‌گذاری داخلی است و ما می‌توانیم سرمایه‌گذاران خود را به این تشویق کنیم که در افغانستان در بخش‌های گونه‌گون سرمایه‌گذاری کنند.»

ازسویی‌هم، شرکت برشنا می‌گوید که پروژۀ تولید سی میگاوات برق خورشیدی در کندهار بر گستره سه‌صد جریب زمین در نزدیک میدان هوایی کندهار، عملی می‌شود .

وحیدالله توحیدی، سخن‌گوی شرکت برشنا، گفت: «برق این پروژه تنها از طرف روز است و تنها برای کارخانه‌هایی‌که در شوراندام کندهار تأسیس شده‌اند، تأمین می‌شود. اما هرگاه برق تولیدشده بیشتر از نیازمندی این کارخانه‌ها بود، در بخش‌های از شهر و دیگر مراکز بازرگانی نیز برق توزیع خواهد شد.»

بربنیاد اطلاعات شرکت برشنا، شرکت‌های پیمان‌کار پروژۀ برق خورشیدی کندهار مکلف‌اند که ازسی ونُه میلیون دالر هزینۀ مجموعی این پروژه، بیست‌وپنج میلیون دالر را در این پروژه هزینه کنند و متباقی پول ازسوی حکومت پرداخت خواهند شد.

پاسخی بگذارید »

*

code