آخرين مطالب

همکاری اتحادیه اروپا با افغانستان در معیاری سازی تجارت

خبرگزاری شهید توانا جدی ۱۷, ۱۳۹۶ 113 بازدید

اتحادیه اروپااتحادیۀ اروپا برای معیاری سازی تجارت افغانستان با جهان و نیز افزایش صادرات افغانستان به بازارهای جهانی، سهولت های فنی و کمک های مالی را در اختیار کابل می گذارد.

به گزارش  خبرگزاری شهید توانا، موریزی جن، رییس بخش اقتصادی اتحادیه اروپا در افغانستان می گوید که برای بهتر ساختن نقش افغانستان در سازمان تجارت جهانی، تا کنون چندین برنامه را با حکومت طراحی و عملی ساخته اند.

وی می افزاید: «افغانستان اکنون عضویت سازمان تجارت جهانی را کسب کرده است، بنأ نیاز است که اکنون افغانستان خود را برای بکارگیری از فرصت های بازرگانی در سازمان تجارت جهانی، آماده سازد و برای این کار، ایجاد راهکارهای روشن بازرگانی مهم اند که اتحادیه اروپا افغانستان در این بخش کمک خواهد کرد.»

آذرخش حافظی، کارشناس امور اقتصادی با استقبال از این تصمیم اتحادیه اروپا، به طلوع نیوز گفته است ، بسیاری از نهادهای خارجی تا کنون تلاش کرده اند که در بخش بهبود بازرگانی در افغانستان کار کنند، اما نیاز است که اکنون حکومت با داشتن یک راهکار روشن در بخش بازرگانی، کمک های جامعه جهانی را جذب کند.

از سویی هم، وزارت تجارت و صنایع، در کنار تلاش های این وزارت برای بهبود تجارت در کشور، بر بهبود ترانزیت در منطقه تأکید دارد.

مسؤولان این وزارت می گویند که برای جلوگیری از قاچاق کالاها در مرزها و رُشد بازرگانی قانونی در کشور، حکومت تدابیری را روی دست دارد.

محمد یحیی اخلاقی، رییس ترانزیت وزارت تجارت و صنایع بیان داشت: «حکومت تلاش دارد که برای جلوگیری از قاچاق کالاها از مرزهای غیر رسمی، شمار گمرک ها را در مرز با کشورهای همسایه افزایش دهد و ما در کنار این تدابیر، برای بهبود بازرگانی کشور نیز برنامه هایی را با کشورهای همسایه داریم.»

این درحالی است که اتحادیه اروپا می گوید که برای بهبود بازرگانی و افزایش سرمایه گذاری ها در کشور، نیاز است که حکومت سهولت های بیشتری را برای بخش خصوصی فراهم سازد. به باور این نهاد، در کنار فساد اداری در افغانستان نبود زیربناهای لازم ونا امنی ها از چالش های بزرگ در برابر تجارت در این کشور می باشند.

پاسخی بگذارید »

*

code