آخرين مطالب

دختر دو و نیم ساله قندهاری با وجود دریافت واکسین، فلج شد

خبرگزاری شهید توانا جدی ۱۰, ۱۳۹۶ 109 بازدید

واکسیندر آخرین روز سال ۲۰۱۷ میلادی نیز واقعۀ جدید پولیو در افغانستان ثبت شد که شمار مجموعی واقعات این بیماری را به ۱۳ مورد رساند.

به گزارش  خبرگزاری شهید توانا، واقعۀ جدید پولیو در ولسوالی شاه ولی‌کوت قندهار ثبت شده است و پیش از این نیز چهار واقعۀ این بیماری در ولسوالی یاد شده ثبت شده بود.

مقام‌های صحی در افغانستان از قبل ولسوالی شاه ولی‌کوت قندهار را خطرناک‌ترین ساحۀ شیوع پولیو خوانده بودند.

داکتر عبدالقیوم پخلا، رئیس صحت عامۀ ولایت قندهار، به صدای امریکا گفت که اینبار یک کودک دختر دو و نیم ساله که در گذشته ۹ بار واکسین شده بود، قربانی این آفت شده است.

آقای پخلا گفت که تیم های تحقیقاتی صحی اکنون کیفیت واکسین‌ و سایر عوامل را بررسی می‌کنند.

طالبان در بخش‌هایی از ولسوالی شاه ولی‌کوت مانع تطبیق واکسین پولیو شده اند، که این امر به گفتۀ مسوولان سبب افزایش واقعات پولیو در این ولسوالی شده است.

نقیب میاخیل، یک سخنگوی یونیسف در حوزۀ جنوب افغانستان، به صدای امریکا گفت که برای ریشه کن ساختن پولیو از افغانستان بیش از هر وقت دیگر به همکاری محلی و اجتماعی نیاز است.

آقای میاخیل گفت “حوزۀ جنوب غرب افغانستان در سطح جهان بیش از هر جای دیگر شاهد بیشترین واقعات مثبت پولیو بوده و با توجه به این خطر جدی باید سطح همکاری در این ساحه بلند برده شود”.

در سال روان میلادی شش واقعۀ پولیو در ولایت کندهار، دو واقعه در هلمند، سه واقعه در ننگرهار و یک واقعۀ دیگر در ولایت کندز ثبت شده است.

پاسخی بگذارید »

*

code