آخرين مطالب

۱.۹ میلیون بیکار در افغانستان وجود دارد/ نداشتن کارگران آشنا با فناوری جدید قرن ۲۱ زنگ خطر برای افغانستان است

خبرگزاری شهید توانا جدی ۶, ۱۳۹۶ 84 بازدید

وزارت کار امور اجتماعیوزارت کار و امور اجتماعی با اشاره به جوان  کشور، می گوید: سالانه حدود ۴۰۰ هزار جوان وارد بازار کار می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری شهید توانا، فیض الله ذکی، وزیر کار و امور اجتماعی افغانستان که امروز، سه‌شنبه در کنفرانس کارفرمایان در کابل صحبت می‌کرد، افزود که اکنون حدود ۱.۹ میلیون بیکار در این کشور وجود دارند که بیشتر آنان جوانان هستند.

او هشدار داد که اگر برای حل این مشکل برنامه‌ریزی نشود تا پنج سال آینده جمعیت بیکار افغانستان به ۵ میلیون نفر خواهند رسید که خود یک بحران بزرگ خواهد بود.

آقای ذکی افزود که اکنون نیز براساس آمار بانک جهانی میزان بیکاری در افغانستان ۲۲.۴ درصد است.

او گفت در کشورهایی که میزان بیکاری دو رقمی است، با بحران بیکاری مواجه هستند و افغانستان نیز در ردیف این کشورها است.

به گفته او باید بحران بیکاری در افغانستان کاهش یابد و دولت برنامه‌ریزی برای کاهش نرخ بیکاری را از امسال شروع کرده‌ است، ولی او گفت نباید این تصور بوجود آید که دولت برای تمام این افراد شغل ایجاد ‌کند، این یک اشتباه است.

وزیر کار و امور اجتماعی  تاکید کرد که راه حل دولت این است که سالانه یک میلیون شغل ایجاد کند. از چالش‌های که در این راستا وجود دارد نیز آگاه است ولی باید در مصرف بودجه توسعه‌ای خود تجدید نظر کند و مشخص شود که در بدل مصرف یک میلیون دالر چقدر شغل ایجاد می‌شود.

او گفت که توجه به زیربناها می‌تواند باعث ایجاد شغل‌های مستقیم و غیر مستقیم در این کشور شود و یکی از راه‌های کاهش بیکاری نیز ساخت این زیربناها است.

به گفته او گزارش‌های تکاندهنده‌ای از مشکلات بر سر راه فعالیت‌های بخش خصوصی در افغانستان وجود دارد که در سال‌های گذشته فعالیت‌های کوچک اقتصادی ۷۵ درصد، فعالیت متوسط اقتصادی ۵۰ درصد و فعالیت‌های بزرگ اقتصادی نیز ۲۵ درصد صدمه دیده‌اند.

او گفت که علاوه بر نبود بازار کار اکنون نبود کارمندان حرفه‌ای یکی از چالش‌های دیگر افغانستان است. کارگران افغانستان اکنون با حرفه‌های قرن ۱۹ و ۲۰ آشنا هستند و نیاز است که افغانستان فناوری قرن ۲۱ را به کارگرانش آموزش دهد.

به گفته او نداشتن کارگران آشنا با فناوری جدید قرن ۲۱ زنگ خطر برای افغانستان است.

این کنفرانس توسط اتاق تجارت افغانستان با همکاری سازمان بین‌المللی کار در کابل دایر شد که هدف آن بررسی طرح اشتغال‌زایی در افغانستان است.

به گفته برگزارکنندگان، در این کنفرانس طرح چهار ساله برای رفع مشکل بیکاری در افغانستان پیشنهاد شده‌ است.

پاسخی بگذارید »

*

code