آخرين مطالب

۲۰۱۷ ،سال پرخطر برای خبرنگاران؛ ۶۵ کشته و ۳۲۶ زندانی

خبرگزاری شهید توانا قوس ۲۹, ۱۳۹۶ 59 بازدید

رسانه هاخبرنگاران در برخی کشورها زندگی پرخطری دارند و به گفته ی سازمان گزارشگران بدون مرز، تنها در سال جاری میلادی دست‌کم ۶۵ تن از آنان حین انجام کار کشته شده‌اند.
به گزارش خبرگزاری شهید توانا،  سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرد، در سال جاری میلادی (۲۰۱۷) دست‌کم ۶۵ خبرنگار جان خود را در رابطه با کارشان از دست داده‌اند. حدود نیمی از این قربانیان در مناطقی فارغ از مناقشه و درگیری‌های مسلحانه زندگی می‌کرده‌اند.

بنا به اعلام سازمان گزارشگران بدون مرز در برلین ، خبرنگاران در کشورهایی مثل مکزیک یا فیلیپین، به دلیل گزارش‌دهی درباره موضوع‌هایی مثل فساد مالی و تبهکاری سازمان‌یافته، هدف سوءقصدهای مرگبار قرار گرفته‌اند.

طبق برآورد سالانه گزارشگران بدون مرز، کشورهای سوریه با ۱۲ قربانی، مکزیک با ۱۱، افغانستان با ۹، عراق با ۸، و فیلیپین با ۴ خبرنگار کشته‌شده، خطرناک‌ترین مناطق برای خبرنگاران، شهروند ـ خبرنگاران و کارکنان رسانه‌ها بوده‌اند.

بر اساس این گزارش  دست‌کم ۳۲۶ تن از کارکنان رسانه‌ها در سراسر جهان در زندان به سر می‌برند.

تا پایان سال ۲۰۱۷ در سراسر جهان و بیش از همه در سوریه، یمن و عراق ۵۴ تن از کارکنان رسانه‌ها ربوده شده‌اند. به گزارش سالانه سازمان گزارشگران بدون مرز، تنها در سوریه در حال حاضر دست‌کم ۲۲ خبرنگار بومی و ۷ فعال رسانه‌ای خارجی، در دام گروه‌های مسلح گرفتار آمده‌اند. حتی برخی از این افراد بیش از پنج سال است که در اسارت این گروه‌ها هستند.

در این میان، مواردی بوده است که خویشاوندان و همکاران این ربوده‌شدگان، به خاطر هراس از به خطر افتادن جان آنان، تازه پس از سال‌ها از سرنوشت این افراد خبر داده‌اند.

سازمان گزارشگران بدون مرز از سازمان ملل خواسته است تا دست به اقدامی فوری بزند. به گفته این سازمان، تعیین یک گزارشگر ویژه سازمان ملل برای حفاظت از خبرنگاران، می‌تواند به اعمال موازین جهانی انجامیده و از این طریق از شمار اقدامات خودسرانه و اعمال خشونت‌آمیز به شکل مؤثری بکاهد.

به گفته این نهاد غیردولتی بین‌المللی، گرچه سازمان ملل قطعنامه‌هایی را در این مورد به تصویب رسانده، اما این قطعنامه‌ها تاکنون تأثیر چندانی در راستای بهبود وضعیت کارکنان رسانه‌ها نداشته‌اند.

پاسخی بگذارید »

*

code