آخرين مطالب

امارات به‌زودی میزبان کنفرانس بزرگ درباره افغانستان خواهد بود/ باکو طی دو سال آینده بزرگ‌ترین مرکز صادرات افغانستان خواهد شد

خبرگزاری شهید توانا قوس ۱۳, ۱۳۹۶ 77 بازدید

اشرف غنیرئیس جمهور غنی در جمع اعضای مجلسین شورای ملی در ارگ گفت: پس از ۴۰ سال اکنون ماحول بین‌المللی تغییر کرده و خواست‌های مردم ما در‌حال عملی‌شدن می‌باشد .

به گزارش خبرگزاری شهید توانا، رئیس‌جمهور غنی بزرگ‌ترین دشمن ما فقر و بی‌اتفاقی دانست و گفت، با مساعی مشترک، فضای ایجاد گردد تا از طریق اجماع، اقتصاد کشور رشد و فقر به‌گونۀ اساسی آن کاهش یابد.

رئیس‌جمهور غنی علاوه کرد، فرصت‌های به‌وجودآمده که ما را به‌سوی شکوفایی سوق خواهد داد، از برکت قربانی ملت و نیروهای امنیتی و دفاعی ما می‌باشد. وی نقش شورای ملی را در همسبتگی بیشتر، اساسی توصیف کرد.

رئیس‌جمهور کشور تقویت ارادۀ همکاری و اعتماد را میان قوای سه گانه مهم خوانده از شورای ملی بخاطر تسریع روند تقنینی تشکر کرده گفت: برخی قوانین جهت نشر به وزارت عدلیه فرستاده و شماری از قوانین دیگر نیز توشیح خواهد شد.

رئیس‌جمهور خطاب به آنان گفت: بدون اساسات قانون، اصلاحات در ساختار دشوار خواهد بود، برای تان ثابت شده‌باشد که من طرف‌دار قانون هستم و براساس قانون رفتار می‌کنم.

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی در مورد سفرهای اخیرش به امریکا،هند، امارات متحدۀ عربی و آذربایجان معلومات داد و گفت: در این سفرها، پیرامون تقویت نیروهای کماندو، تقویت قوای هوایی، همکاری‌های اقتصادی، ترانزیتی و تجارتی با مقامات بلندپایۀ آن کشورها بحث گردیده و نیز موافقت‌نامه‌های همکاری مشترک در سفر با آذربایجان، به امضا رسید.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد که برای نخستین‌بار، تیم خاص روی مسایل اقتصادی ایجاد می‌شود تا در زمینۀ بازاریابی، توسعه زراعت و ابعاد مختلف، طرح‌های بزرگ اقتصادی را ترتیب و تنظیم نماید.

وی افزود که سرمایه‌گذاری‌های خارجی را بیمه و سرمایه‌گذاری‌های داخلی خود را انکشاف مزید خواهیم داد.

رئیس‌جمهور غنی، کشور هند را همکار خوب افغانستان دانست و از کمک و همکاری‌های آن کشور در عرصه‌های مختلف به‌ویژه تطبیق پروژه های زیربنایی، قدردانی نمود و نیز بر گسترش مناسبات میان دو دولت تأکید کرد.

رئیس‌جمهورغنی با تأکید گفت، ما هیچ معاهدۀ سری را با هیچ کشوری نداریم و به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهیم که از خاک ما علیه همسایۀ ما استفاده کند، ما منافع مشترک داریم و تلاش می ورزیم تا از روابط اقتصادی هند به نفع انکشاف اقتصاد افغانستان، بهره گیریم.

رئیس‌جمهور بیان‌داشت که امارات متحدۀ عربی منحیث اولین مملکت عربی، آمادۀ کمک به قوای هوایی ما است و به‌منظور تأمین صلح و ثبات در افغانستان، این کشور از تمام امکانات استفاده خواهد کرد.

وی افزود: امارات متحدۀ عربی به‌زودی میزبان کنفرانس بزرگ درباره افغانستان خواهد بود و ما مشترکاً روی آمادگی‌ها دراین زمینه کار می‌نماییم. رئیس‌جمهور اضافه کرد که روی چهار محور حمایت از پروژه‌های افغانستان از طریق صندوق انکشاف امارات، سرمایه‌گذاری، بازاریابی و کاریابی، بحث خواهد شد.

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی اظهارنمود که در سفر به آذربایجان، روی گشایش راه‌لاجورد به‌گونۀ مفصل با آن کشور بحث نموده‌است و در ظرف دو سال آینده، باکو به‌مثابۀ بزرگ‌ترین مرکز صادرات افغانستان، تسهیلات را فراهم خواهد ساخت.

رئیس‌جمهور غنی با بیان اینکه پروژه‌های بزرگ ترانزیتی درحال تکمیل‌شدن است و از اکمال کار خط آهن ترکمنستان- تورغندی نام برد و آنرا برای رسیدن به آسیای میانه و کشورهای قفقاز جهت رشد سرمایه‌گذاری‌ها، مهم خواند.

رئیس‌جمهور به اهمیت پروژۀ تاپی اشاره کرده افزود که تا سه ماه دیگر این پروژه وارد خاک افغانستان می‌شود و برخلاف دیدگاه‌های منفی دراین زمینه، افتتاح خواهد شد.

وی از نمایندگان مردم به‌ویژه ولایات مسیر تاپی خواست تا در زمینۀ تأمین امنیت پروژه مذکور همکاری نمایند و نیز طرح انتقال گاز را با حکومت شریک سازند.

رئیس‌جمهور غنی تصریح‌داشت که باید نشست‌های مشترک روی مسایل عمده و ملی برگزار گردد و نقش شورای ملی را در سهم گیری و جستجوی راه‌های مناسب برای حل مشکلات، ارزنده توصیف کرد.

عبدالرووف ابراهیمی پارلمان در صحبتی از رئیس‌جمهور کشور به‌خاطر مشوره و صحبت پیرامون مسایل عمده و ملی، تشکر و قدردانی نمود و چنین نشست‌ها را برای تقویت همکاری میان حکومت و شورای ملی، موثر دانست. وی از حکومت به‌خاطر معرفی نامزدوزیران و تلاش برای تکمیل‌شدن کابینه و نیز توشیح قوانین، تشکر کرد.

وی با اشاره به ارزش‌های منافع ملی گفت، در همه کشورها منافع ملی اصل پنداشته می‌شود و امروز، برای داشتن افغانستان با ثبات و مرفه، نیازمند همکاری‌های مردم و جامعه جهانی هستیم.

ابراهیمی گفت: دفاع از منافع ملی مسوولیت یک‌سان همه ما است، نمی‌شود دیگران خود را برائت دهند، این تنها مسوولیت حکومت نمی‌باشد، بلکه از طریق همکاری مشترک می‌توانیم از نظام موجود حمایت کنیم، زیرا منافع ملی، از آن ملت افغانستان است.

ابراهیمی افزود که سفرهای خارجی رئیس‌جمهور غنی مبنای منافع ملی کشور را تشکیل می‌دهد و ممثل منفعت افغانستان در سطح منطقه و جهان می‌باشد که نتایج مثبت آنرا همه ملت به‌خوبی درک کرده‌اند و از آن حمایت می‌کنند.

وی گفت: همان‌طور که رئیس‌جمهور با عشق و علاقه به‌خاطر خودکفایی و بهبود وضعیت اقتصادی افغانستان تلاش می‌ورزد ما نیز به‌عنوان نمایندگان ملت با درک از آن، کنار حکومت هستیم و از برنامه‌های بنیادی حمایت می‌کنیم.

وی اظهارداشت که شورای ملی روی طرح همکاری برای تقویت برنامه‌های حکومت در عرصه‌های مختلف، کار می‌کند و آن را با حکومت شریک خواهد ساخت. رئیس ولسی جرگه با انتقاد از مبصرین حکومت گفت، خوب است که بجای انتقاد بدون‌طرح به آدرس دولت، روی طرح‌های موثر کار نمایند و آن را با حکومت شریک سازند.

در ادامه، فضل هادی مسلمیار رئیس سنا نیز صحبت کرد و اطمینان داد که شورای ملی در هماهنگی کامل کار می‌نمایند و نظریات شان‌را با حکومت شریک می‌سازند.

وی با اشاره به وحدت و همبستگی مردم گفت، خیر ما در اتحاد و اخوت ما است و ما در حمایت از نظام در کنار حکومت خواهیم بود و از برنامه‌های سازنده آن حمایت و پشتیبانی می‌نماییم.

وی با تأکید گفت، افغانستان مشکلات فراوان دارد و ما مسوول هستیم تا از نظام خود که متعلق به مردم ماست براساس منافع ملی و ثبات کشور حمایت همه‌جانبه کنیم و ضعف نظام به خیر هیچ کسی نیست. مسلمیار اضافه کرد: ما در کنار وظیفۀ نظارت از حکومت، برای تقویت هرچه بیشتر آن متعهد هستیم.

پاسخی بگذارید »

*

code