آخرين مطالب

سینه بغل همچنان کودکان هراتی را به آغوش مرگ می فرستد

خبرگزاری شهید توانا قوس ۱۳, ۱۳۹۶ 130 بازدید

سینه بغلبیماری سینه بغل در کشورهای پیش‌رفته شاید بیماری زود علاج و ساده شمرده شود، اما در افغانستان به دلیل مشکلات فراوان، از بیماری‌های خطرناک به‌شمار می‌رود.
میرویس عابدی؛ رئیس شفاخانه اطفال هرات می‌گوید در یک سال گذشته نزدیک به ۲۶۰۰ اطفال در حوزه غرب، به این بیماری مبتلا شده اند.
به گفته آقای عابدی؛ از میان این کودکان مبتلا به بیماری، حدود ۹۰ نفر آنان بنا بر مشکلات، جان خویش را از دست داده اند.
مسؤلان اداره صحت عامه هرات، مرگ و میر کودکان در اثر بیماری سینه و بغل را تأیید می‌نمایند و عامل اساسی مرگ و میر کودکان را عدم دسترسی به امکانات، به‌ویژه در نقاط دور دست و ولسوالی‌ها نام می‌گیرند.
عبدالحکیم تمنا؛ رئیس صحت عامه هرات در این مورد چنین می‌گوید «کودکان که مبتلا به بیماری سینه بغل هستند، اگر به شفاخانه برسند؛ بیماری شان قابل علاج است، اما ما در بخش دسترسی به شفاخانه و خدمات صحی مشکل داریم که باید توجه شود».
آقای تمنا از اعمار یک شفاخانه اطفال با امکانات کافی در مرکز شهر خبر می‌دهد و هم‌چنان قرار است هفده مرکز درمانی و صحی برای درمان کودکان در ولسوالی‌های دورست، به‌‌زودی فعال شود.
آمارها نشان می‌دهد که در یک‌سال گذشته، بیش از یک‌میلیون و دوصدهزار کودک در سراسر کشور، به بیماری سینه بغل مبتلا شده انذ که نزدیک به دوهزار آنان جان‌های خویش را از دست داده اند.

پاسخی بگذارید »

*

code