آخرين مطالب

مالیات واردات مواد نفتی به افغانستان پنجاه درصد کاهش یافت

خبرگزاری شهید توانا قوس ۱۰, ۱۳۹۶ 56 بازدید

مالیاتمقامات وزارت مالیه از کاهش مالیات بر واردات دیزل و پطرول به کشور خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری  شهید توانا، نجیب وردک، معاون عواید و گمرکات وزارت مالیه امروز در یک نشست خبری گفت به اساس تصمیم کابینه مالیات بر واردات مواد نفتی به افغانستان از ۱۲ درصد به شش درصد کاهش یافت.

دولت افغانستان همچنان برای سه ماه زمستان قیمت‌های جدیدی از مواد نفتی و گاز به اداره گمرکات سپردند که مالیات بر اساس این قیمت‌ها محاسبه خواهد شد.

گفته می‌شود که در شش سال گذشته با وجود تغییرات بسیار قیمت مواد نفتی در بازار جهانی، قیمت‌ مواد نفتی در گمرکات افغانستان ثابت محاسبه می‌شد.

کابینه افغانستان به اساس تصمیم جدید، قیمت یک تن پطرول  و یک تن دیزل  را از ۶۰۰ دالر پایین آورده و ۴۵۰ دالر و قیمت یک تن گاز را ۳۵۰ دالر تعیین کرده است.

بر اساس فیصله کابینه  پس از این هر سه ماه بعد با بررسی قیمت‌های جهانی، قیمت جدید از مواد نفتی وارد سیستم گمرکات این اداره شود.

مقامات دولتی امیدوارند که این تصمیم آنها افزون بر کاهش قیمت مواد نفتی در بازار، سبب کاهش قاچاق مواد نفتی به این کشور نیز شود.

معاون عواید و گمرکات وزارت مالیه همچنین اعلام کرد که برای جلوگیری از افزایش قیمت گاز در بازارهای افغانستان در فصل سرما، صادرات گاز از این کشور به کشورهای دیگر سر از هفته آینده در تمام فصل زمستان ممنوع است.

او افزود که پیش از این گاز وارداتی به افغانستان دوباره از این کشور به کشورهای دیگر صادر می‌شد که پس از این صادارات مجدد ممنوع است.

افغانستان سالانه حدود چهار میلیون تُن واردات مواد نفتی دارد که فقط از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن آن مالیات می‌گیرد بقیه این واردات یا به گونه قاچاق صورت می‌گیرد و یا به دلیل استفاده نیروهای خارجی و نیروهای امنیتی از مالیات معاف است.

پاسخی بگذارید »

*

code