آخرين مطالب

کسیکه گریه‌ی یتیم را خاموش و قلبش را خشنود سازد، خدای متعال در روز قیامت او را خشنود می‌کند

خبرگزاری شهید توانا عقرب ۶, ۱۳۹۶ 113 بازدید

توانابه گزارش خبرگزاری شهید توانا، استادعبدالروف توانا دبیر شوراهای علماء و اخوت اسلامی شمال کشور و مسئول کانون علمی ـ فرهنگی شهید استاد عبدالقادر توانا، در خطبه‌های جمعه این هفته، پیرامون مسئولیت افراد جامعه در برابر ایتام (بی‌سرپرست) در مسجد جامع استاد ذبیح‌الله شهید سخنرانی نموده بیانداشت: زمانی که یتیم گریه می‌کند عرش الله رحمن می‌لرزد. اسلام دین کمک، تعاون و خیرخواهی است؛ موضوع سرپرستی ایتام در جامعه اسلامی یکی از اساسات مهم و قابل‌توجه نظام تکامل اجتماعی اسلام است.

منشی شورای علما و اخوت اسلامی شمال گفت: ادامه چهار دهه جنگ، باعث گردیده است که در کشور هزاران طفل یتیم و بدون سرپرست در وضعیت نهایت اسفبار قرار داشته باشد که از این مجموعه بیشترین استفاده نادرست را شبکه های مغرض جهت گمراه ساختن جامعه و کشتن مردم این سرزمین نموده اند.

وی افزود: متأسفانه دولت قدرت رهبری و کفالت این مجموع بزرگ را ندارد که ایجاب می‌کند اغنیا و متمولین جهت تکافل وتربیه این دسته ایتام دست بکار شوند و مسئولیت دینی و اجتماعی خویش را در برابر این قشر بی متکا ادا کنند.

 استاد توانا بیان داشت: در این روزها، بزرگان ده‌ها حیوان درنده را نگهداری می‌کنند و برای نگهداری آن هزینه بزرگی را متقبل می‌شوند، چه‌بهتر خواهد بود تا این مصرف و هزینه هنگفت را بالای اطفال یتیم می‌نمودند که وجیبه اسلامی و انسانی خویش را اداء می‌نمودند.

آقای توانا فرمود: پیامبر اسلام تصویر از جامعه اسلامی را چنین به نمایش گذاشته است: “رابطه مؤمنان با یکدیگر مانند ارتباط اجزای یک ساختمان محکم است که آن اجزا وسیله استحکام یکدیگر می‌شنوند.

وی گفت: در حدیث دیگری آمده است: مسلمانان با همدیگر، ازنظر ترحم، محبت، شفقت و نرمی، مانند جسم واحد هستند اگر عضوی از آن بدرد آید دیگر عضوهای آن قرار و آرام ندارد‌.

ایشان در بخش دیگر سخنانش افزود: با ایتام طوری رفتار کنید، فکر کنید که دوست دارید مردم بایتیم شما رفتار می‌کند. پیامبر (ص) ایتام را نوازش می‌داد و از خانواده‌های شهداء و معیوبین عیادت می‌نمود؛ موضوع سرپرستی ایتام بی‌سرپرست که تعداد آن‌ها به هزاران، هزار در سرتاسر کشور می‌رسد مسئله‌ی بسیار مهم و اساسی است ولی متأسفانه کوچک‌ترین توجه در این راستا نشده است تا زمانی که بسیج عمومی صورت نگیرد ملت به کمک اطفال یتیم نشتابد، به‌یقین کشور برای چند دهه از موجودیت آن‌ها مورد تهدید جدی قرار خواهد گرفت.

پاسخی بگذارید »

*

code