آخرين مطالب

اختراع موتر خورشیدی بسیار کم مصرف

خبرگزاری شهید توانا میزان ۴, ۱۳۹۶ 222 بازدید

یموترک دانشجوی دوره لیسانس دانشگاه “نیو ساوت ولز”(UNSW) استرالیا یک موتر طراحی کرده‌ که تمام سطح آن با سلول خورشیدی پوشانده شده و مصرف آن برابر با یک دستگاه نان تست است.

به گزارش خبرگزاری شهید توانا به نقل از گیزمگ، این موتر که ظرفیت چهار سرنشین را دارد تحت نظارت تیم “سان سوئیفت”(Sunswift) تولید شده و قرار است در مسابقات جهانی تکنالوژی خورشیدی “بریجستون”(Bridgestone)‌ در ۸ اکتبر سال جاری میلادی نیز شرکت کند.

در این مسابقات ۴۷ تیم از ۲۱ کشور شرکت می‌کنند.

بر روی بدنه این موتر که “وایولت”(Violet) نام دارد، ۲۸۴ سلول خورشیدی میکروکریستالی تعبیه شده است که توان خروجی مفید آنها مجموعا ۱٫۱ کیلووات است و تاکنون مسافتی در حدود ۴۳۰۰ کیلومتر را پیموده است، هر چند که در مسابقات پیش رو قرار است مسافتی در حدود ۳۰۲۱ کیلومتر پیموده شود.

این موتر که از دسته موترهای نسل ششم محسوب می‌شود موفق شده است به رکورد سریع‌ترین موترهای برقی خورشیدی در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۴ دست پیدا کند.

“سیمبا کوستلر”(Simba Kuestler) سرپرست تیم سان‌سوئیفت گفت: وایولت به خانواده موترهای “سدان”(صندوقدار) شباهت زیادی دارد اما با این تفاوت که به اندازه یک توستر چهار تکه برق مصرف می‌کند و همچنین امکانات رفاهی و تهویه مطبوع در آن تعبیه شده است.

وی افزود: سیستم مسیریابی، کمره و حسگر گیر عقب و وای‌-فای در وایولت وجود دارد و فضای داخل اتاق آن نیز بسیار مناسب است.

حداکثر سرعت این موتر ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت است و اگر قرار باشد صرفا از نیروی سلول‌های خورشیدی استفاده شود باید با سرعتی کمتر از ۶۰ کیلومتر بر ساعت استفاده کرد.

حداکثر مسافتی که می‌توان با استفاده از این سلول‌ها پیمود ۸۰۰ کیلومتر است و باتری لیتیوم-یونی که در آن تعبیه شده ۴۰۰ کیلومتر به مقدار قبلی می‌افزاید.

این موتر دو موتور ۱٫۵ کیلوواتی دارد که بازدهی ۹۸ درصدی دارند و در سرعت ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت تکانه‌ای در حدود ۹۰ نیوتن‌متر را تولید می‌کند.

استفاده از بدنه فیبرکربنی ترکیب شده با آلومینیوم سبب سبکی قابل توجه این موتر و رسیدن وزن آن به ۳۸۰ کیلوگرام شده است.

پاسخی بگذارید »

*

code