آخرين مطالب

نخستین نمایشگاه صنایع دستی زنان بیجا شده در جوزجان برگزار شد

خبرگزاری شهید توانا میزان ۴, ۱۳۹۶ 131 بازدید

نمایشگاه فرهنگینخستین نمایشگاه صنایع دستی زنان بیجا شده از ولسوالی های درزاب و قوش تپه ولایت جوزجان در شهر شبرغان برگزار گردید.

به گزارش خبرگزاری شهید توانا، بانو نجیبه قریشی؛ رئیس اداره امور زنان ولایت جوزجان در مصاحبه با خبرنگار آوا، گفت: در چند روز گذشته بانوانی که از ولسوالی های درزاب و قوش تپه ولایت جوزجان در شهر شبرغان مسکن گزین شده بودند، یک دوره آموزشی خیاطی، خامک دوزی، پخته دوزی و توصیه در بخش امراض روانی را سپری نمودند.

خانم قریشی افزود: در ختم این دوره آموزشی نخستین نمایشگاه صنایع دستی زنان بیجا شده برگزار گردید تا زنان بتوانند برای خود و فامیل شان کسب درآمد نمایند. در ضمن آن از لحاظ روانی، آرامش فکری برای آنان فراهم می گردد.

وی فعالیت های دولت مرکزی را در راستای برجسته شدن زنان، قناعت بخش ندانسته ، می افزاید: فعالیت های کنونی مقطعی است یعنی تمام انگیزه دولت مردان و نهاد های مدافع، اخذ پروژه است و همین پروژه ای بودن کارها سبب تضعیف جامعه می شود.

نجیبه قریشی همچنان گفت: نبود بازار خرید برای محصولات دستی زنان، سبب کم رنگ شدن فعالیت آنان گردیده است.

او از طرز العمل فروش محصولات صنعت کاران زن این گونه می گوید: زنان کاسب، بالشت، یخن دوزی و مواد صنعت دستی را از بانوان تازه کار می خرند و به قریه و قصبات برده و عرضه می کند. ریاست امور زنان همین روند را تا حد امکان تقویت کرده و خواهد کرد.

رئیس اداره امور زنان ولایت جوزجان اوضاع امنیتی ولسوالی های قوش تپه و درزاب را نگران کننده خواند و گفت: بسیاری از فعالیت های صحی، فرهنگی، اجتماعی و حتی آموزشی در این مناطق منع است یا ارائه نمی شود.

قابل ذکر است که برخی از زنانی که در نتیجۀ جنگ‌های اخیر از ولسوالی‌های درزاب و قوش‌تپۀ جوزجان بیجاشده‌اند، برای نخستین‌بار نمایشگاه صنایع دستی‌شان را پس از فرار از ساحۀ جنگ و آموزش ۲ ماهۀ صنعت پخته‌دوزی، برگزار کردند.

به گفتۀ آنان، برگزاری این نمایشگاه سبب شده که ده‌ها زنِ بیجاشده با فروش صنایع دستی‌شان، روزانه ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ افغانی درآمد داشته باشند.

جمیله، یک‌تن از بیجاشدگان می‌گوید: پس از آموزش صنعت پخته‌دوزی در بخش تأمین مخارج خانواده‌های‌شان کمک می‌شوند.

به گفتۀ او، زنان بیجاشده ناتوان نیستند و می‌توانند که نیازمندیهای‌ خانوادۀ‌شان را برآورده کنند.

خانم قریشی از فعالیت چشمگیر زنان در حالی سخن می گوید که هنوز از سر نوشت ۳۵ خانم ربوده شده توسط داعش از میرزاولنگ ولایت سرپل خبری نیست.

گفته می شود که گروه داعش این بانوان را در ولسوالی درزاب و قوش تپه نگهداری می کنند.

پاسخی بگذارید »

*

code