آخرين مطالب

احزاب جهادی در محکِ آزمون یا دامِ ترفند

خبرگزاری شهید توانا سنبله ۲۷, ۱۳۹۶ 420 بازدید

عبدالروف تواناشکی نیست که دشمنان، همواره در صدد توطیه و دسایس بوده و از راه‌های مختلف، رقبای خود را تعقیب کرده و به منظور غلبه بر آنان از هیچ تلاشی دست نمی‌کشند. اما آنچه در کشور ما می‌گذرد، خیلی شکننده و غیر مترقبه است؛ زیرا به گونه‌ی روزافزون به سوی اهداف و چشم‌اندازهای خویش در حرکت بوده و به سرعت به آن نزدیک می‌شوند. گواه سخن بالا این است که آنچه را دشمنان در طی یک دهه‌ی اخیر به دست آورده‌اند طی چهاردهه جنگ نتوانسته بودند به آن دست یابند.
طی چهاردهه جنگ، خانه‌های زیادی را تخریب نموده و میلیون‌ها انسان را کشته یا آواره نمودند اما نتوانستند مردم این سرزمین را به جغرافیای قومی، زبانی، سمتی و مذهبی تقسیم کنند، اما پدیده‌ی جدیدی به نام “معاعده‌ی بُن” ملت را به انحراف از اهداف اسلامی و ملی کشاند.
معاهده‌ی بُن تحول نامیمونی را در کشور ایجاد کرد، سنگ بنای جنگ قومی را گذاشت، دشمن به بهانه تقسیم قدرت بر اساس قومیت در تقویت و حمایت رهبران قومی، مهره‌های وابسته به استعمار را جایگزین رهبران فکری در جامعه کردند.
معاهده بُن کودتایی بود در برابر دولت “شهید استاد ربانی” تا زمینه‎‌ی تطبیق برنامه های سازمان یافته‌ی قدرت‌های استعماری را مرحله به مرحله مساعد سازد.
اشتراک کنندگانِ اجلاس بُن به منطور رسیدن به ثروت، قدرت و شهرت، “اقتدار سیاسی” را در تبدیل به “مأموریت سیاسی” نموده و به خواست‌ها و منویات بیگانگان به سردمداری آمریکا، به نشانه کُرنش و تسلیم شدن، لبیک گفته و زمینه‌ساز اشغال و تجاوز به کشور گردیدند.
پس از معاهده‌ی بن، یکی از اساسی ترین اهداف و برنامه‌های بیگانگان، دامن زدن به اختلافات زبانی و قومی بود که با تشکیل و استقرار اداره موقت به آن دست یافتند. طی این مدت در تشدید اختلافات با برنامه‌های از پیش تعیین شده به جلو رفته و دست‌آورد‌های بزرگی را نصیب گردیده و دیوار‌های بی‌اعتمادی را در میان اقوامِ باهم‌برادرِ این سرزمین، با خشت‌هایی از ظلم، بی‌عدالتی، گسترش فساد و فحشا بناء نمودند.
جهت نیل به این اهداف، رسانه‌های وابسته به شبکه‌های استعماری، تمام ارزش‌های اسلامی و ملی این سرزمین را مستقیماً هدف گرفته، بر آتش اختلافات بنزین پاشیده، و به گونه‌ی بسیار مرموز و زیرکانه، دین و دین‌مداری را عامل بدبختی‌های ملت قلمداد کرده و مجاهدین عزت‌مدار را جنگ سالار معرفی کردند.
طوری که به همه‌گان روشن است توپ‌های رسانه‌ای و فضای مجازی بیشترین نقش را در تطبیق نقشه‌های دشمن ایفاء نموده است.
جریان استعماری در کشور به حدی پیش رفته که مهره‌های منفعل، بی‌هدف و مطیعِ برنامه‌ها و ترفندهای فریبنده دشمن از میان اقوام مختلف گزینش شده و به دولت افغانستان مأموریت داده شده تا به این جریانها که بیشترین فعالیت آنان دامن زدن به اختلافات قومی و زبانی است، مجوّز فعالیت رسمی صادر کند؛ تا به این ترتیب قوم‌گرایی، مانع ملت‌سازی شود و تِکه داران قومی، متعصبینِ جهال، مهره‌های شناخته شده و مورد اطمینان خویش را کاذبانه، به عنوان رهبران ملی بر مردم تحمیل نمایند.
بر این اساس، می‌بینیم هر چه زمان می‌گذرد، جریان‌های قومی در تمام نهادها تقویت و حمایت گردیده و برای رشد و توسعه آن‌ها تمام زمینه‌ها مساعد و بر عکس تمام زمینه‌های رشد و شکوفایی از جریان‌های ارزشی و ملی گرفته می‌شود.
شایان ذکر است، در این مقطع حساس کشور، تقابل احزاب مقتدر جهادی و درگیر ساختن آنها در مسایل قومی و زبانی، ادامه همان سناریوی بُن است که امروز به گونه‌ی دیگری راه اندازی گردیده است ‌تا هر چه بیشتر، نیروهای ملی و ارزش‌مدار و با ماهیت اسلامی را که طی چهار دهه مبارزه تا حدودی جایگاه مطلوبی در میان جامعه نصیب آنها گردیده بود، تضعیف نموده و مورد نفرت جامعه قرار دهند. بنابراین با تغییر افکار عمومی و ایجاد فاصله میان نیروهای ارزشی و ملت، به سهولت در انتخابات آینده مهره‌ی مورد نظر غربی‌های لائیک و سکولار، پیروز میدان خواهد شد.
شایان ذکر است، که احزاب جهادی در آزمونی دشوار و ترفند خطرناکی قرار گرفته است.
آنچه از عملکرد بزرگان جریان‎های اسلامی و جهادی مشاهده می‌گردد، می‌توان داوری کرد که آنان هنوز متوجه عمق توطئه و دسایس خطرناک قدرت‌های استعماری نبوده و خطر سقوط آنها به دامن غرب دور از انتظار نخواهد بود؛ زیرا تبلیغات ناروایی که امروز از آدرس جریان‌های اسلامی و جهادیِ تاثیر گذار مقابل یکدیگر در جریان است و هرکدام به سمت و سوی مخالفت با یکدیگر در حرکت بوده و به هر دری روی آورده و از هر نوع تهمت، دروغ و توطئه علیه همدیگر دریغ نورزیده و در‌های مذاکره و مفاهمه را هر روز به روی خویش مسدودتر ساخته، آحاد ملت به ویژه وارثین شهدای انقلاب اسلامی را مأیوس و در تطبیق نقشه‌های دشمنان بیشترین خدمت را نموده‌اند.
طی ماه‌های اخیر، تبلیغات گسترده‌ی توپ‎های رسانه‌ای به خصوص فضای مجازی، فضا را مسموم، فاصله‌ها را بیشتر و جنگ سردِ تمام عیار، بر خلاف آنچه که ملت از ایشان توقع دارند راه اندازی گردیده است.
بناءً عموم علمای کرام، فرهنگیان عزیز، جوانان مبارز به خصوص وارثان شهدای انقلاب اسلامی کشورم را به ایجاد جبهه‌ی واحد فرا می‌خوانم تا با اتخاذ موقف روشن در پرتوی اسلام عزیز بسیج شده و در مهار ساختن جنگ سرد تعصبات قومی، گروهی و زبانی با استفاده از ابزارهایی که در اختیار دارند استفاده نموده، اجازه ندهند که تعدادی اندکی از انسان‌نماهای بی‌هویت، با راه اندازی موج تبلیغات گمراه کننده، ریشه‌ها و رشته‌های اخوت اسلامی و وحدت ملی ما را با کارد تعصب قطع نمایند.
جهت خنثی ساختن این توطئه، نخست لازم است نیروهای ارزشی و نخبگان دینی، در فضای مجازی موقف واحدی را آگاهانه و اسلامی در حمایت از مصالح و منافع ملی اتخاذ نموده و با بیان و تحریر مقالات و پیام‌های ارزشمند، بیدارکننده و امیدبخش لحظه به لحظه نشر و پخش نموده، ملت را از سقوط به دره جهنمی تعصب نجات داده، ادای رسالت دینی و ملی نمایند.
در فرهنگ اسلام بی‌طرفی و سکوت جای ندارد، به همین منظور از عموم مومنان با بصیرت، مبارزان بادرد و درک انتظار اکید می‌رود، موقف و موضع خویش را در قبال وضعیت اسفبار کنونی اعلام و ابلاغ نموده، به آنهایی که از هر کهی کوه می‌سازند و ملت را به پرتگاه می‌کشانند و برای استمرار حیات ننگین شان از هر فرصت استفاده سوء می‌کنند، اجازه ندهند، بیشتر از این به زخم‌های ملت نمک پاشیده و دیوارهای جدایی را در میان مردم باهم برادرِ این سرزمین احداث نمایند‌.

بقلم: عبدالروف “توانا”

پاسخی بگذارید »

*

code