آخرين مطالب

گسترش شایعه‌پراکنی بیگانگان و حالت پر افکنده ما

خبرگزاری شهید توانا سنبله ۱۸, ۱۳۹۶ 272 بازدید

downloadگسترش سریع اطلاع‌رسانی و فضای بی‌قید شرط آن در کشورهای جهان سوم، از سوی قدرت‌ها، به نحوی استعمار فکری است که به‌مرور زمان ماهیت و توانای های ارزشی و مبارزاتی آن جوامع را خنثی نموده، به‌صورت تهاجم فرهنگ و ارزش‌های خود را جای گزین و نهادینه می‌کنند.

از یک نیم دهه بدین سو به نام آزادی بیان و حق دسترسی به اطلاعات در رسانه‌های جمعی و شبکه‌های اجتماعی افزون بر نشر و پخش برنامه‌های ضد دینی و فرهنگی افغانستان شایعه‌پراکنی توسط بیگانگان گسترش یافت و زمینه‌ی نشروپخش تعصب، خشونت و پرخاشگری را در جامعه ما مساعدتر ساخته است که متأسفانه جامعه کنونی ما به یک جامعۀ بیمار تبدیل‌شده است. در همین چند روز گذشته با نشر چند عکس جعلی از ارتش ترکیه در دفاع از فاجعه میانمار نه اینکه بازتاب گستردۀ در شبکه‌های اجتماعی در کشور داشت، حالت طعن و لعن میان کاربران در فضای مجازی ایجاد کرد که می‌توان گفت: همانند دولت ترکیه قدرت‌های دیگر هم در خلق فاجعه و بزرگ‌نمایی خشونت‌ها برما نقش اساسی دارند.

تاریخ معاصر کشور گواه آن است که با مداخله مستقیم و غیرمستقیم بیگانگان افراد و اقوام ضعیف سهمی چندانی در حکومت و حاکمیت نداشته و همیشه مورد تبعیض و بی‌مهری از جانب حکومت و طبقه حاکم قرار داشته‌اند و این تحقیرها و تبعیض‌ها بر روح و روان مردم تأثیر منفی گذاشته و احساس همدلی و هم‌زبانی را از بین برده و حس تنفر و انتقام را در مردم تقویت کرده است. بحث دیگر که خیلی‌ها تأثیرگذار است مسئله مهاجرت است که آوارگی نیز معلول جنگ در درازمدت است و در اثر جنگ میلیون‌ها شهروند افغانستان کشور خود را ترک گفته و به کشورهای همسایه و حتی دورترین نقاط جهان کوچیده‌اند. پدیدۀ مهاجرت نیز مشکلات خود را دارد از بیگانگی فرهنگی گرفته تا احساس ناهمگونی و ناسازگاری با محیط و فرهنگ جدید و تحقیر و تبعیض از طرف شهروندان کشورهای میزبان باعث مخدوش شدن احساسات مهاجران گردیده و آن‌ها را با یأس و سرخوردگی مواجه می‌کند.

ناامنی‌های روحی و فیزیکی طولانی‌مدت باعث فضای بی‌اعتمادی میان شهروندان شده هیچ‌گونه تعهد و اعتماد که نام افغان‌ها با آن‌ها گره‌خورده بود باقی نمانده و تعهد واعتماد کاملا از جامعه برچیده شده است.

 همچنان باید افزود، نبود احساس امنیت، فساد اداری لجام‌گسیخته و آوارگی موجب گردیده است که اکثر ساکنان کشور نسبت به آینده خود دچار یأس و ترید بشوند و این یأس و تردید و آیندۀ نامعلوم مردم را شدیداً با استرس و اضطراب شدید روحی مواجه کرده است و فشار روانی مضاعفی را بر اتباع افغانستان تحمیل می‌کند و این استرس و فشار روانی موجب بروز خشونت و پرخاشگری در جامعه گردیده مردم ما را به بیماری و حالت آشفته مبدل نموده است.

ازاین‌رو برای داشتن جامعۀ سالم و عاری از بیماری‌های روانی، سردرگمی و پرخاشگری باید مبارزه کرد و تا علل بدبختی‌ها درمان و خشکانده نشود انتظار ساختن و بازسازی گردن با تفکر رات مریض انتظار نامعقولی است. تحکیم صلح، تأمین امنیت و برقراری عدالت اجتماعی واقع‌نگری به‌جای قومی نگری از ضروری‌ترین نیازها برای کاهش و محو خشونت است؛ اما تاز مانی راه شایعه‌پراکنی و اطلاعات غلط گرفته نشود به هیچ صورت نمی‌توان از این حالت بیرون آمد.

اگر از واقعیت نگذریم گسترش شایعه پراگانی بیگانگان و حالت پر افکنده ما محصول بی اتفاقی و اختلافات درونی ما است که یگانه راهکار آن و حدت، همگرایی و انسجام ملی اقوام و احزاب سیاسی قدرتمند‌است تا برنامه‌های که علیه سرزمین و مردم ما از سوی قدرت‌های شیطانی ریخته شده در رسانه‌های جمعی و شبکه اجتماعی بازتاب میابد به‌اندازه توان جلوگیری شود.

 نویسنده: حجت الله “میرزایی”

پاسخی بگذارید »

*

code