آخرين مطالب

شهید استاد عبدالرحیم نیازی

خبرگزاری شهید توانا حمل ۲۱, ۱۳۹۵ 2097 بازدید

شهید استاد عبدالرحیم نیازیشهید استاد عبدالرحیم نیازی بیانگذار نهضت اسلامی افغانستان و از رهبران سیاسی مسلمان افغانستان در قرن چهاردهم هجری بود او به همراه از روشنفکران مسلمان دانشگاه کابل از جمله (استاد غلام محمد نیازی، مولوی حبیب الرحمن، مهندس حبیب الرحمن، مهندس سیف الدین نصرتیار، مهندس گلبدین حکمتیار، استاد عبد القادر توانا، غلام ربانی عطیش، سید عبد الرحمن، استاد عبد الحبیب، استاد گل محمد، دکتر محمد عمر و سید منصور.)، «جنبش جوانان مسلمان‌» تأسیس کرد اما چندی بعد بسیاری از بنانیانگذاران این جنبش از سوی مأموران امنیتی رژیم خون آشام وقت (۱۳۱۲-۱۳۵۲)‌دستگیر و اعدام شدند.

اعضای آن خود را «اخوان المسلمین» می نامیدند و جنبش خویش را دنباله رو حرکت حسن البنا و سید قطب می دانستند. بعد از کودتای ژنرال داودخان (۱۳۵۲-۱۳۵۷) بسیاری دیگر از اعضای این جنبش نیز دستگیر شده و به قتل رسیدند.

جنبش اخوان المسلمین چنین بر می آید که دو حلقه ی دانشجویی، یکی متشکل از دانشجویان دانشکده ی شرعیات و دیگری متشکل از دانشجویان دانشکده ی مهندسی دانشگاه کابل (فاکولته ی انجینری) و دانشجویان پُلی تکنیک (پِل تخنیک) در سال ۱۳۴۷ به وجود آمده بود. حلقه ی دانشکده ی شرعیات ممکن است از لحاظ مرحله ی فکری دارای سابقه ی بیشتر پنداشته شود، چرا که افرادی چون استاد عبدالرحیم نیاری، استاد غلام محمد نیازی، استاد عبدالقادر توانا و بعداً سایر اساتید از جمله استاد برهان الدین ربانی و استاد عبدالرسول سیاف از سال ها قبل با جنبش جهانی اخوان المسلمین اشنایی پیدا کرده بودند و تحت تأثیر آن قرار گرفته بودند. اما این حلقه عملاً به همت عبد الرحیم نیازی یکی از دانشجویان آگاه و مبارز به وجود آمد و در سال ۱۳۴۸ با حلقه ی دانشجویان دانشکده ی مهندسی به رهبری مهندس گلبدین حکمتیار و مهندس سیف الدین نصرتیار به هم پیوسه و گروه سیاسی اسلامی را به نام “جوانان مسلمان” تأسیس کردند.

رهبری جنبش اخوان المسلمین یا گروه سیاسی “جوانان مسلمان” را عبد الرحیم نیازی به عهده داشت و اعضای مؤسس آن را مولوی حبیب الرحمن، مهندس حبیب الرحمن، مهندس سیف الدین نصرتیار، مهندس گلبدین حکمتیار، استاد عبد القادر توانا، غلام ربانی عطیش، سید عبد الرحمن، استاد عبد الحبیب، استاد گل محمد، دکتر محمد عمر و سید منصور تشکیل می دادند. از جمله ی افراد فوق الذکر تنها آقای انجنیر گلبدین حکمتیار زنده می باشد.

در جزوه ی معرفی نامه ی علامه فیضانی هم در مورد عبد الرحیم نیازی و شخصیت او چنین امده است: “… (نیازی)کم کم پخته و آماده ی سوختن شد و صاحب راز الهی و را ه سیاسی و رأی انقلابی گردید.

نویسنده ی جزوه ی مذکور در مورد رهبری عبد الرحیم نیازی می نویسد: “از نظر روابط بین المللی، عبد الرحیم نیازی بنیانگذار سازمان اخوان المسلمین در افغانستان بود و این امتیاز را فقط وی داشت و فرق وی با دیگران نیز بیشتر در همین موضوع است.

تهیه کننده: جوانان کانون شهید توانا

پاسخی بگذارید »

*

code